Obkládat prkénko na veřejném záchodě toaletním papírem není vůbec dobrý nápad. Jakmile zjistíte důvody, nikdy už to neuděláte

Fotografie: Depositphotos

Že jsou toalety tím nejlepším místem k šíření různých bakterií a mikrobů je známý fakt. Doma se o dostatečnou údržbu postaráte sami, ale na veřejném místě je to jinak.

Asi každý se několikrát v životě setkal se situací, kdy musel navštívit veřejnou toaletu. Křížit nohy je sice možnost, ale ta se nedá praktikovat dlouhodobě. Při návštěvě těchto místností hodně záleží na druhu podniku, stáří stavby a samozřejmě na úklidu samotném. Určitě je rozdíl, pokud navštívíte toaletu v moderní restauraci a na veřejných toaletách nádraží. Jak se správně vyhnout možnému přenosu bakterií a na co si dát skutečně pozor, když hygiena místnosti už od pohledu trochu pokulhává?

Toaletní papír na prkénku? Nic moc neřeší

Jestliže patříte mezi ty, kteří neradi používají veřejné toalety a hledáte způsob, jak co nejlépe zamezit přenosu bakterií, když už vás situace tuto místnost donutí navštívit, bude pro vás možná důležitou informací, že toaletní papír vám moc nepomůže. Před použitím toalety obkládáte záchodové prkénko toaletním papírem, ale hygienický význam to nemá žádný.

Fotografie: Freepik

Protože bakterie nemohou růst na holé kůži, kontakt s toaletním prkénkem pro vaše zdraví nepředstavuje nakonec žádnou velkou hrozbu. Několik studií dokonce prokázalo, že toalety jsou čistší než naše umyvadla, houbička na nádobí nebo klávesnice.

Nebezpečí přenosu bakterií ve skutečnosti pochází z jiné části toalety. Když splachujete a necháte záchod otevřený, splachovaná voda do vzduchu přenáší bakterie, které poté ulpí na povrchu věcí, které jsou v dosahu.

Fotografie: Unsplash

Čemu věnovat pozornost

Velmi frekventovaným místem přenosu různých mikrobů jsou stejně jako u splachování kliky u dveří toalet. Vzhledem k počtu nečistých rukou, které se jich dotýkají, je to celkem pochopitelné. Vodovodní baterie jsou také hnízdem pro řadu bakterií, protože jsou používány ihned po toaletě.

V dnešní době se proto již instalují bezkontaktní baterie, které toto riziko eliminují. Elektrické vysoušeče rukou nejsou nejlepší volbou z důvodu velkého šíření bakterií vzduchem, doporučuje se raději vysoušení rukou pomocí papírových utěrek.

Fotografie: Pexels

Na trhu seženete například i dezinfekční spreje pro použití na veřejných toaletách. Měli byste mít ale především na mysli, že dodržení základních hygienických návyků by mělo stačit. Důkladně si umýt a osušit ruce nejlépe papírovými utěrkami, zbytečně nesahat na vybavení toalety víc, než je potřeba a dodržovat pořádek, který přispěje k celkové čistotě místnosti. Nic by se nemělo přehánět a vyhrává určitě zdravý selský rozum.

Zdroj: Insider

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]