I přes moderní změny stravovacích návyků zůstává pečivo základní položkou našeho jídelníčku. A platí to jak pro klasický chleba, tak i například pro tradiční francouzské bagety.
Buď doprovází další pokrmy, nebo se stává sám jejich základem. Od dob vzniku prvního sendviče jeho popularita ještě vzrostla. Jako všechny další potraviny však po nějaké době podléhá zkáze, ztrácí měkkost a následně plesniví. Kupovat chléb u pekaře každý den není v silách každého spotřebitele. Nabízí se samozřejmě použití mrazáku, ale je tu ještě několik jiných postupů, jak uchovat chléb v použitelném stavu co nejdéle i bez něj.
Každý způsob vedl ke zkáze
Klasický pšenično-žitný, celozrnný, bílý, žitný a různé bagetky nebo bulky. Chleba má tvar a složení prakticky pro každou příležitost. Protože ho chcete uchovat co nejdéle, nejspíš jste se rozhodli ho nakrájet a zabalený po několika plátcích zmrazit. Jenže se kolikrát stane, že než se dostanete do půlky jedné „porce“, na druhé se začnou objevovat zelené fleky. A protože oprávněně nechcete riskovat otravu, raději se rovnou zbavíte i možná dobrých kusů.
Ale nebojte se, řešení existuje. Je tu drobný trik, kterým se dá chleba uchovat v použitelném stavu i 14 dní, někdy déle. Nepochybně jste už nějaké metody vyzkoušeli sami. Například dřevěnou přihrádku, tzv. chlebovku. Zabalit ho do utěrky je snadné, nicméně za pár dní jste na stejném místě. Tak jste ho zmrazili. Nebo jste dokonce zkoušeli péct chléb doma a zároveň dbáte na datum vypršení jeho spotřeby.
Kouzlo prosté lednice
Klíčem ke všemu je menší množství a prostá lednice. Nízká teplota redukuje množení bakterií a v sáčku si chleba zachová svou vláčnost. Vlhkost se ovšem v plastu bude srážet, což může opět snadno vést ke vzniku plísně. Postarejte se tedy o lehké větrání. Do sáčku udělejte několik malých otvorů, aby chléb mohl „dýchat“. Budete překvapení, jak dlouho vydrží v lednici prakticky beze změny – nepochybně takto překonáte i 14 dní. Tento fakt nám potvrdil i pekař vyhlášené moravské farmy.
Chlad ovšem omezuje exponenciální rozvoj bakterií jen krátkodobě, lednice tak potřebuje určitá pravidla. Nebojte se investovat do samostatných sáčků, nebo dokonce boxu, dbejte také na čistotu jeho místa. Mějte rovněž na paměti, že bílé a bezlepkové pečivo má vždycky kratší trvanlivost. Platí to i pro chleba nakrájený už z obchodu. V případě delšího skladování stále vítězí mrazák, velmi se vyplatí skladovat ho jen po několika plátcích.
Zdroj: ElegancePlus
Napište komentář