Tyto 3 hádanky vyřeší jen lidé s IQ nad 120 bodů: Patříte mezi ně? Udělejte si online test zdarma

nemocnice hádanka

Hádanky a rébusy jsou záludné, jde však o perfektní způsob, jak si tříbit cit pro logiku. Pro váš mozek je to stejná činka, jako vzpírání v posilovně pro paže nebo hrudník.

Internet je plný hádanek či rébusů nejrůznějšího ražení. Nejsou ale ničím novým, pocházejí už ze starověku. Řecký filosof Aristoteles definoval hádanku jako metaforu, a k tomuto výkladu se hlásí i většina folkloristů. Podle nich jde o „tradiční slovní vyjádření, které obsahuje jeden nebo více popisných prvků, z nichž některé mohou být v protikladu. Právě to, k čemu odkazují a co zastupují, má být uhodnuto.“ Patří do stejné skupiny jako pořekadlo či přísloví.

Pokousaní pacienti

V psychiatrické léčebně slouží starší lékař nad několika pacienty. Přijde nový lék, jehož působením se začnou všichni chovat divně. Jednou denně totiž někoho kousnou, což naštěstí trvá jen týden. Když průvodní jevy přejdou, všimne si lékař, že každý pacient má 2 kousnutí od ostatních. On sám jich však má 100? Kolik je v této nemocnici celkem pacientů?

Lhář s novým povoláním

Pacient v léčebně je patologický lhář, reálně ovšem neškodný. Každý den si představuje novou práci. Všechny se proto snaží přesvědčit o vlastní profesionalitě. Lékař mu tedy zadal úkol, který pokud splní, pustí ho domů. Jednoho rána přišel pacient s tím, že je kovář. Od lékaře dostal 5 různých řetězů, každý ze 3 ok. Měl z nich udělat dlouhý řetěz, mohl však použít jen 3 články. K lékařovu překvapení se mu to však podařilo. Jak to udělal?

pětice řetězů

Záhadná loupež v obchodě

V supermarketu došlo k loupeži. Stalo se to cekem 3krát – v lednu, v dubnu a červnu. Ostraha se proto podívala na záznamy z kamer. Jakého detailu s na snímcích můžete všimnout?

obchod leden

obchod duben

obchod červen

Odpovědi na hádanky

V nemocnici bylo celkem 20 pacientů. Jak k tomu dojít? Pokud je počet pacientů X, pak počet kousnutí za týden je 7x, počet kousnutí je 2x. Počet kousnutí lékaře je proto 7x-2x, což se rovná 100. 2x-2x = 100. X = 20.

Jak se kováři podařilo spojit 4 řetězy pomocí pouhých 3 článků? Rozebral ten pátý a spojil konce.

spojený řetěz

Zlodějkou v supermarketu byla těhotná žena. Ostraha si uvědomila, že v lednu musela být v 6-7 měsíci těhotenství. V červnu ale vypadala pořád stejně, což by bylo biologicky nemožné.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]