Muž našel ve vodě zvláštní mince. Po bližším přezkoumání zjistil, že jsou staré více než 1600 let

Fotografie: ŠJů (cs:ŠJů) / Public domain

V Itálii se právě slaví. Byl tu učiněn významný archeologický nález, který se zapíše do historie. Desetitisíce starých mincí čekalo na vyzvednutí dlouhá staletí.

Všichni milovníci archeologie i hledači pokladů se teď mají z čeho radovat. U pobřeží Sardinie byl učiněn významný nález. Až 50 000 římských mincí se schovávalo v písku na mořském dně. Navíc je většina z nich velmi dobře zachovalá. Podle prvních zpráv pocházejí z první poloviny čtvrtého století. Tento nález tak patří k těm nejvýznamnějším za dlouhá léta.

Potápěč zahlédl na dně kovové odlesky

Významný nález byl učiněn u severovýchodního pobřeží Sardinie u města Arzachena. Muž, který se v blízkosti pobřeží potápěl, si všiml na mořském dně kovových odlesků. Brzy zjistil, že v písku se schovávají staré mince. Následujícího dne se k nálezu vydali další potápěči. Ve videu níže se můžete podívat, jak za pomoci detektoru kovů odhalují staré mince a osvobozují je z mořského písku.

Svým rozsahem se jedná o nesmírně významný archeologická nález. „Získané starověké římské mince se nazývají follis. Jedná se o bronzové mince zavedené kolem roku 294 našeho letopočtu s měnovou reformou bývalého římského císaře Diokleciána,“ uvádí k nálezu TheGuardian. Konkrétně tyto nalezené follis pravděpodobně pocházejí z první poloviny čtvrtého století (mezi lety 324 až 340 n. l.).

Předčil i významný nález z roku 2013

„Poklad nalezený ve vodách Arzacheny představuje jeden z nejvýznamnějších objevů numismatických nálezů posledních let a znovu zdůrazňuje bohatství a význam archeologického dědictví, které hlubiny našeho moře, které od nejstarších dob křižovali lidé a zboží, stále střeží a chrání,“ řekl podle webu italského ministerstva kultury ředitel sardinského archeologického oddělení Luigi La Rocca.

Při rekonstrukci strhli podezřelou zeď. V díře poklad, jehož hodnotu odborník odhadl na 4 000 000 Kč

Kromě mincí byly na dně nalezeny i zbytky amfor, velkých džbánů, které se v době římské používaly. Archeologové se domnívají, že vzhledem k místu nálezu se nejspíše jedná o mince pocházející z nějakého vraku lodi. V roce 2013 byl učiněn podobný nález římských mincí u pobřeží Seatonu ve Spojeném království. Tehdy se nalezlo asi 22 000 kusů. Sardinský poklad je však ještě mnohem větší. Počet mincí se zatím odhaduje mezi 30 000 – 50 000.

Archeologové se neradují jen ze samotného nálezu, ale doufají, že jeho důkladným prozkoumáním mohou obohatit historii o další cenná data a skutečnosti. Zdá se, že Země zatím zdaleka nevydala všechny historické artefakty. Přesvědčila se o tom i rodina, o které jsme nedávno psali na SvětěKreativity. Při hledání náušnice na vlastní zahradě totiž objevili poklad z doby Vikingů.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*