Účinná rada od psychologa, jak si poradit s nudným a po letech vyhořelým vztahem

Některé páry dokážou zachovat ve vztahu jakousi jiskru po celý život. Jak to vlastně dělají? Není v tom rozhodně žádná věda. Nechte se inspirovat radami odbornice, jak svůj „vyhořelý“ vztah znovu probudit k životu. Stereotyp se po čase vkrade do každého partnerství. Zejména pak po letech společného soužití a narození potomků. Nenechat uhasnout plamínek lásky a touhy je však podstatné. Jak na to?

Pokud jste si uvědomili, že vztah se již tak nějak zaběhl do stereotypních kolejí, je to dle psycholožky první impulz, který přispěje k řešení celé situace. Na sociálních sítích a internetu můžete nalézt řadu prazvláštních rad od pseudoodborníků na vztahy, jenže řešení máte vlastně celou dobu sami na dosah.

Partnerské stereotypy totiž vycházejí nejčastěji z dětství. Pokud jste tedy žili v rodině, kde byla žena tou, která manžela pouze nakrmila, pohladila a ten nakonec unavený usnul, nejspíš budete tyto vzorce chování kopírovat i ve svém životě. Zamyslete se hluboce nad tím, v jakém gardu se vlastně odehrává vaše soužití. Je velmi podobné tomu, co jste zažili jako děti? Pak jste udeřili hřebíček na hlavičku. Navštivte psychologa a snažte se svá traumata z dětství vyřešit. Ve výsledku se dostaví pocit lehkosti a váš vztah bude mít šanci na zlepšení.

Fotografie: Freepik

Na co se ve vztahu zaměřit?

V první řadě je důležité, abyste navzájem porozuměli svým touhám. Ty je důležité nahlas druhému sdělit. Posléze je můžete postupně začít realizovat. Základ zdravého vztahu je komunikace, avšak ne ledajaká. Musíte se naučit formulovat jisté věty konkrétněji.

Zaměřte se především na to, abyste s partnerem mluvili jasně a láskyplně. Efektivní bude takzvaná dvojitá vděčnost. Manžela, či přítele chvalte za to jaký je a co pro vás udělal. Nedělejte to proto, že musíte, vneste do slov chvály láskyplnost a pochopení.

Věděli jste, že dokonce existuje sexuální intonace? Při té vychází slova z břicha. Trénovat ji jednoduše můžete tak, že si prsty jedné ruky stisknete nosní dírky a vyslovujete „y“. Pak si druhou dlaň položte na dolní část břicha. Vydávaný zvuk vychází z hrdla. Až ho natrénujete, budete schopná takto promluvit na svého partnera i bez stisku nosu. Pro toho bude vaše intonace velmi přitažlivá.

Fotografie: Freepik

Projevte o partnera opravdový zájem a nezapomeňte na nonverbální projevy lásky

Až se váš muž vrátí z práce, nezapomínejte se jej zeptat, jak se měl a nechte si vyprávět to, co v předchozích hodinách zažil. Se zaujetím ho poslouchejte. Použít můžete také slova jako „opravdu“, „pokračuj“, nebo „máš pravdu“. Pakliže partner uvidí váš zájem o jeho osobu, rád vám to oplatí v stejném gardu. V partnerství byste rovněž neměli zapomínat na nonverbální projevy, jako je oční kontakt, doteky, pohlazení, nebo objímání.

Fotografie: Freepik

Úvodní Fotografie: Pixabay