Každý čas od času řeší problém se skvrnami na bytových textiliích. Zejména pak ručníky a utěrky jsou nejvíce znečištěné. Při běžném používání k tomu snadno dojde. Především tehdy, pokud máte malé děti, kterým neustále otíráte ústa od pokrmů, nebo se snažíte utřít rozlité loužičky od nápojů. Tyto skvrny jdou horko těžko zlikvidovat. Existují však jednoduché metody, které pomohou. Inspirujte se.
Připravte si bělící roztok z běžných kuchyňských ingrediencí
Do lavoru si napusťte velmi teplou vodu. Do ní posléze nasypte tři lžíce jedlé sody bikarbony, lžíci kuchyňské soli a trochu pracího prášku, nebo gelu. Do roztoku naložte znečištěné ručníky a utěrky a nechte působit asi čtvrt hodiny. Pakliže jsou textilie zašpiněné značně, je vhodné v tom samém roztoku ručníky a utěrky vyvařit v hrnci po dobu třiceti minut. Nakonec vše vyjměte a vyperte běžným způsobem, nebo opláchněte v čisté vodě a nechte uschnout.
Vyzkoušejte i citronovou šťávu a v kombinaci s jedlou sodou
Zakupte si již vylisovanou citronovou šťávu, nebo několik citronů a vymačkejte je. Pak přidejte i trochu jedlé sody a do směsi naložte znečištěné ručníky a utěrky. Nechte působit zhruba hodinu a pak dejte textilie vyprat do pračky.
Jak zachovat jemnost ručníků?
V první řadě myslete na to, že pokud si zakoupíte kvalitní ručník, jeho životnost bude podstatně delší. Pak je také potřeba ho vhodným způsobem prát. Až příště budete spouštět prací cyklus s ručníky, nepřidávejte do zásuvky k pracímu prášku aviváž. Ta může měkkost a strukturu ručníků velmi poškodit.
Co se týká pracího prášku, preferujte spíš gelové prostředky, před těmi sypkými, jejichž částečky se snadno zachytí v textilii a nemusí se zcela vymýt. To může následně způsobit různé alergické reakce po utření. Pakliže nechcete, abyste měli ručníky zašedlé, či flekaté, třiďte je ideálně podle barev, než je dáte do pračky. Ručník je potřeba také nechat řádně vyschnout, aby nezatuchnul a netvořily se v něm škodlivé bakterie.
Jak zachovat vzhled utěrek?
Rozhodně myslete při koupi na to, aby byly kuchyňské utěrky bavlněné. Jedině tak budou dobře sát tekutinu. Umělé tkaniny nejsou ideální volbou. Utěrky rovněž třiďte před praním v pračce podle barev a po potřísnění je ihned namočte v horké vodě.
Přidat můžete jakýkoliv produkt na skvrny z drogerie, nebo třeba jedlou sodu. Doporučuje se také vyměnit utěrky za nové zhruba jednou za tři dny.
Prát je potřeba tento druh textilie na vyšší teplotní stupeň (cca 45 až 95 dle barvy), abyste zlikvidovali mikroorganismy. Vždy se ale řiďte pokyny výrobce na přišitém štítku. Kdysi se utěrky vyvářely, dnes máme díky pračkám dost usnadněnou práci. Po důkladném vyprání a vysušení pak utěrky nezapomeňte vyžehlit. Budou tak dokonale čisté a antibakteriální.