Na první pohled jsou na fotografii jen černé a bílé čáry. Skrývá se za nimi však ukryté zvíře, zkuste se podívat na obrázek blíže a spatříte ho.
Hlavolamy mají zpříjemnit chvíle a bystřit mozek. Některé z nich na první pohled nemají žádné řešení. Stejně jako tato fotografie. Spousta uživatelů internetu není schopno hádanku vyřešit, přesto to však jde. Stačí se jen podívat pozorně a za okamžik najdete, co tajemná fotografie skrývá. Pokud se vám to nepodaří, pravděpodobně vám pomůže malá nápověda ukrytá v článku.
Zábavné vzdělávání
Michelle Dickinson z Nového Zélandu se zabývá nanomechanickým testováním a provádí různé výzkumy. Mimo jiné rozklad a analýzu materiálů, jako jsou buňky. Na kanálu s názvem Nanogirl na YouTube žena pravidelně publikuje různá vzdělávací videa, která obsahují i dávku zábavy. Lékařka je aktivní i na sociální síti Twitter, kde se objevila hádanka, který upoutala pozornost spousty lidí.
Na fotografii v první chvíli uvidí každý jen tenké černé a bílé proužky. Stojí za to se však nad obrázkem chvíli zamyslet a podívat se na něj z různých úhlů pohledu. Je na něm totiž schované zvíře. Michelle Dickinson doporučuje, abyste při pohledu na obrázek párkrát jemně zavrtěli hlavou. Jde totiž o optickou iluzi a po pár vteřinách kroucení hlavou uvidíte skrytý obrázek zvířete.
You can only see this optical illusion if you shake your head (I’m serious) 😂 pic.twitter.com/WhtZ1b0r4t
— Dr Michelle Dickinson (@medickinson) January 10, 2019
Jak fungují klamy
Optické iluze nebo také optické klamy jsou matoucí vnímání reality. Oko snímá nějaký obrázek, ale mozek ho interpretuje jinak, než jak je zobrazený. Z toho důvodu lidé na obrázku vidí něco, co na něm zobrazeno není. Velká většina iluzí je postaveno na matení lidského mozku barvou. Často se také objevují dvojsmyslné obrázky, které lze vnímat různými způsoby podle toho, jak se na ně zaměříte.
Optické klamy jsou někdy založené také na špatném vnímání perspektivy nebo prostorového vnímání. Vnímání iluzí je založené na hierarchickém uspořádání jednotlivých komponentů obrázku. Podle odborníků optické klamy vznikají ve chvíli, kdy se mozek snaží vidět dopředu a obrazy neodpovídají skutečnosti. Mozek je totiž poměrně důvěřivý orgán, který si myslí, že nejde o iluzi, ale realitu.
Zdroj: VeryWellMind