Unikátní Szondiho test – vyberte si postavu, ze které máte tu největší obavu

Že musí být psychologické testy složité? Opak je pravdou. Szondiho test je založen na výběru postavy, která vám je nejméně sympatická. Která to bude? To už je na vás samotných. Důležité je jednu takovou vybrat a poté zjistíte mnoho věcí o vaší osobě. Kdo tento test vyzkoušel, ten jasně potvrzuje, že mu řekl mnohem více, než různé složité a náročné testy u psychologů.

Vžijte se do konkrétní situace

Szondiho test je založený i na navození potřebné situace. Jdete tmavou uličkou, je večer a vy jste sami. Najednou se proti vám vynoří postava a vy dostáváte strach. Daný člověk vám je nejméně sympatická. Vyberte na obrázcích toho člověka, ze kterého byste měli na daném místě největší obavy. A to stačí. Nic dalšího už dělat nemusíte, jelikož přichází vyhodnocení. Co vám řekne?

Postava 1 – Sadista

Vybrali jste si postavu číslo jedna? Pokud ano, jasně to směřuje k vašemu dětství a k tomu, že zde byly výrazně potlačovány autoritářské sklony. To se následně podepsalo na to, že řadu věcí potlačujete i nyní. Jsou to hlavně výpady a útoky vůči ostatním, které raději držíte v sobě. I proto se pro své okolí můžete jevit jako osoba, která je spíše mírumilovná, hodná a také neškodná, která chce pomáhat druhým. V práci můžete mít problémy se šéfem, jelikož právě on je autoritou, kterou nechcete poslouchat. Mnohdy může potlačování vašich emocí vést až k tomu, že vybuchnete.

Postava 2 – Epileptik

Pokud jste vybrali tuto osobu, je dobré zavzpomínat na vaše dětství. Bylo spojeno s tím, že jste velmi často potlačovali pocity, jako je impulsivita nebo podrážděnost? Dusili jste v sobě různé druhy hněvu? A to proto, abyste před okolím vypadali jako hodné dítě? Toto u vás přetrvalo a nyní jste stále považováni za hodného mírumilovného a také přátelského člověka. I když uvnitř jste jiní, na své okolí dokážete opravu působit tak, že vás jen tak něco nerozhází a nevíte, co je to vztek. Dobře vycházíte s lidmi a rádi hledáte nové přátele.

Postava 3 – Katatonická osoba

Kdo si vybral tuto postavu, ten jistě ví, že má velkou představivost, stejně jako mohl v dětství mít určité poruchy, které byly diagnostikovány jako hyperaktivita. Vlivem toho jste byli často odtrženi od reality a od běžného světa. To se na vás podepsalo tím způsobem, že máte aktuálně ze všeho obavu, jste spíše konzervativní a cokoliv nového vás může děsit. Na okolí působíte spíše plachým dojmem a když jste v kolektivu, patříte mezi osoby zdrženlivé. Máte svůj kodex chování, které se snažíte dodržovat.

Postava 4 – Schizofrenik

Opět začínejme ve vašem dětství, kde mohly být pozorovány vaše dvě tváře. To komplikovalo život vám i vašim rodičům stejně jako docházelo k velmi netradičním emočním stavům. Mnohdy jste potlačovali stav lhostejnosti a dělali jste, že vás ostatní zajímají. To se ve vás zachovalo do současné doby a tak jste považováni za osobu, která je spíše společenská. Máte rádi pobyt mezi lidmi, jejich kontakt a nevadí vám vyhledávat nové přátele. Ve skutečnosti však nechcete příliš dávat najevo, že vám jsou ostatní lhostejní. Z hlediska společenských norem je lepší hrát onu první tvář.

Postava 5 – Tantrická osoba

Hlavní charakteristikou vaší osoby je spojena určitá povrchnost, sklony k narcismu, ale i to, že nejste emočně stabilní. Právě proto jste v podvědomí vybrali tuto ženu. Nutno ale dodat, že navenek působíte na své okolí zcela jinak. Spíše jako osoba skromná a také plachá, která však chce zaujmout ostatní. Ale ne nějakými přehnanými pokusy. Stále vám určitým způsobem záleží na tom, jak vypadáte a také na tom, zda děláte věci správně. Myslíte na eleganci, zajímá vás móda, ale zároveň se tím zase až tak nechlubíte ostatním.

Postava 6 – Depresivní osoba

Jaké jsou její hlavní rysy? Je to především nedostatek sebeúcty, z čehož mohou následně plynout příznaky deprese. Právě tato osoba ukazuje na to, že jsou depresivní stavy zakořeněny někde hluboko ve vás, kde je snažíte udržet. Když se zeptáte okolí, řekne vám, že jste osobou spíše bezstarostnou, která je aktivní, optimistická a je také sebevědomá. Jste zábavným člověkem, i když uvnitř jste pravým opakem. Pokud se deprese prohlubují, mohou postupem času vyplouvat na povrch.

Postava 7 – Maniak

Co jsou vaše charakteristické rysy, které ale zůstávají utlumeny? Je to snaha být extravagantní, příliš nepřemýšlet a rozhazovat, dělat věci které jsou vzrušující a netradiční, stejně jako jde o věci, kdy můžete projevit svou povýšenost. Realita je však taková, že působíte dojmem člověka, který nemá zase až tak rád hluk a různé druhy provokace. Působíte dojmem opatrného člověka, nevadí vám zdrženlivost a více než impulsivní jednání preferujete možnost si vše promyslet a až potom se rozhodnout ke konkrétnímu činu.

Postava 8 – Osoba s disociativní poruchou osobnosti

Vybrali jste postavu poslední, tedy tu osmou? Pokud ano, můžete být člověkem, která má rozdvojenou osobnost. To znamená, že máte hned dva pohledy na svět, stejně jako máte hned dva vzorce chování. Okolí ale vždy vidí jenom jednu jedinou vaši tvář. V podstatě se snažíte ukázat spíše tu lepší. Pokud jste mužem, chcete být jasný macho. Pokud jste ženou, chcete být femme fatale. Rádi flirtujete a budíte zájem druhé pohlaví.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]