Ušijte si tričko či top, anebo vybírejte z dalších střihů

Fotografie: Shutterstock

Díky dostupným střihům a návodům si můžete ušít tričko či top i jako začátečník. Přesný postup vám totiž pomůže nejen s procesem šitím, ale i samotnou přípravou. Trička navíc patří mezi jeden z nejčastějších kousků, které švadlenky s oblibou šijí.

Výběr látky

Výběr látky může být poměrně individuální, ovšem nabízí se materiály, které se hodí nejvíce a jsou tak s oblibou používány. 

  • Skvělou volbou pro jednoduché tričko je úplet 
  • ideální jsou bavlněné či viskózové úplety s příměsí elastanu, případně microfresh či funkční úplet

V nabídce obchodů najdete také kvalitní bavlněné látky bez příměsi elastanu. Ačkoliv jsou krásné a příjemné, je třeba později počítat s vytahanými lokty na tričkách a s blednutím barev. Řešením je kombinace bavlněné látky na trup  a úpletu s elastanem na rukávy.

Příprava střihu

Ještě před prvním střižením do látky je třeba si ji připravit. To znamená látku vyprat a vyžehlit, aby byla vysrážená, čistá a bez skladů. Poté už záleží pouze na vás, pro jaký střih se rozhodnete. Na internetu totiž můžete najít různé střihy na topy a trička, ať už dámské, pánské či dětské. 

Některé střihy jsou jednodušší a hodí se tak i pro začátečníky. Složitější kousky si mohou dovolit zkušenější švadlenky. Při střihání látky nezapomeňte na švové přídavky. Standardně se jedná o jeden centimetr, přičemž u koncových záložek a lemů rukávů a spodního lemu jde zhruba o tři centimetry.

Způsoby šití

Možností, jak si ušít tričko, je několik. U klasických triček se jedná o dva základní způsoby. S nasbíranou zkušeností můžete objevovat i další variace. Prvním způsobem je všívání rukávů, ten je v domácích podmínkách nejoblíbenější. 

Druhou možností je pak rukáv našívat. Tento způsob nebývá využíván tak často. Hodí se navíc spíše pro mikiny a další svrchní oděvy, ovšem volba záleží pouze na vás. Nebojte se objevovat i více způsobů a najít ten, který vám bude nejvíce vyhovovat.

Další střihy

Kromě triček a topů nabízí Prošikulky.cz celou řadu dalších střihů, ze kterých můžete stvořit kompletně nový šatník. Na jednom místě zde najdete různé pánské, dětské i dámské střihy. Získat tak můžete podklady pro šití spodního prádla, rukavic a čepic, či třeba tepláků, mikin, bund a kabátů. Samozřejmostí jsou střihy pro sukně a šaty. Rozhodně si vyberete, ať už zrovna hledáte konkrétní střih nebo jen inspiraci pro šití čehokoliv. Výhodou je, že mnoho střihů a návodů je dostupných zcela zdarma. Elektronický střih si tedy můžete ihned stáhnout a začít šít.

Šití v sobě ukrývá celou řadu nástrah a složitých postupů, ovšem jakmile do něj jednou proniknete, jistě si ho zamilujete. Neváhejte proto využít různých návodů a střihů, které vám s celým postupem pomohou.