V hlavní roli tvaroh a mascarpone: Vyzkoušejte tyto 2 výborné recepty a budete se olizovat až za ušima

Ať už vyzkoušíte jeden, či druhý recept, kde hraje hlavní roli tvaroh, úspěch je zcela zaručen. První recept je určený zejména milovníkům tvarohu a klasického piškotového těsta a ten druhý je pro palačinkové mlsaly. Každý si zkrátka na jde své.

Recept 1: Tvarohový koláč s rozinkami

Než se pustíte do přípravy koláče, připravte si tyto ingredience na těsto:

  • 300 gramů polohrubé mouky
  • 10 lžic slunečnicového oleje
  • 100 gramů krupicového cukru
  • 10 lžic mléka

Také budete potřebovat: 2 lžíce zakysané smetany, 2 vejce, lžičku kypřícího prášku do pečiva. Na tvarohovou náplň je také zapotřebí: 500 gramů měkkého tvarohu, 2 lžíce zakysané smetany, 150 gramů rozinek, 3 lžíce jemné krupice, 3 vajíčka, lžička vanilkového cukru a citronová, nebo pomerančová kůra.

Jak postupovat při přípravě těsta na tvarohový koláč?

Ve velké míse si nejprve vyšlehejte vejce s krupicovým cukrem do pěny, pak přilijte olej, mléko, zakápněte zakysanou smetanou a promíchejte. Nakonec vsypte i polohrubou mouku, kypřící prášek do pečiva a vytvořte hladké a polotekuté těsto. To vlijte do plechu vystlaného pečícím papírem, rovnoměrně rozprostřete a dejte péct do trouby na deset minut při 180 stupních Celsia. Mezitím se pusťte do přípravy náplně z tvarohu.

Příprava tvarohové náplně a kompletace koláče

Měkký tvaroh si pomocí mixéru vyšlehejte s vanilkovým cukrem, přidejte krupici, vaječné žloutky, zakysanou smetanu a citronovou, nebo pomerančovou kůru. V samostatné misce pak vytvořte z vaječných bílků tuhý sníh a zakomponujte jej postupně metličkou do tvarohové směsi. Nakonec ještě přidejte rozinky, které jste měli namočené ve vodě, či rumu a důkladně směs promíchejte.

Po deseti minutách vyjměte těsto z trouby, naneste na něj rovnoměrně tvarohovou směs a dejte opět do trouby dopéct na zhruba půl hodiny. Až se koláč upeče, posypte jej moučkovým cukrem a podávejte s šálkem kávy, nebo čaje.

Recept 2: Palačinkový dort s mascarpone a čokoládou

Na přípravu palačinkového těsta budete potřebovat: půl litru mléka, tři lžíce cukru, špetku soli, půl lžičky jedlé sody, jedno vejce, jednu a půl sklenice hladké mouky a tři lžíce slunečnicového oleje. Na náplň si pak obstarejte: 500 gramů mascarpone, 150 gramů moučkového cukru, 200 gramů smetany ke šlehání, 100 gramů hořké čokolády a vanilkový cukr.

Jak postupovat při přípravě palačinkového dortu?

Z uvedených ingrediencí na těsto si vymíchejte hladkou a tekutější směs. Dále standardně tvořte na pánvi vymazané olejem palačinky z menšího množství těsta a smažte do zlatova z obou stran. Pokračujte do té doby, než spotřebujete zcela všechno palačinkové těsto. Až budete mít dosmaženo, pusťte se do přípravy krémové náplně.

Nejprve si ušlehejte smetanu a poté ji propojte s mascarpone a cukrem. Nakonec ještě krém zastrouhejte hořkou čokoládou a vše dobře promíchejte. Smetanovou směsí následně plňte jednotlivé palačinky a skládejte je na sebe.

Až budete mít všechny kusy na sebe navrstvené, přetřete i povrch palačinek krémem a ozdobte zbylou strouhanou čokoládou. Ideální je, když dort necháte ztuhnout v lednici alespoň pět hodin. Pak podávejte pokrájené na dílky. Dobrou chuť!

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]