Křížaly, tedy sušená jablka, jsou skvělá volba, pokud hledáte něco dobrého na zub, co vám dodá energii a zároveň je to plné vitamínů. Hlavní volbou, kdy dělat křížaly, je období zimy, kdy je o čerstvé ovoce nouze. Kromě svačinky z nich ale může být v období Vánoc i plno dekorací (věnce, ozdoby na stromeček).
Jak sušit?
Existuje několik variant, jak jablka sušit. Dříve se sušila na topení. To ale trvalo dlouho a plátky se musely obracet, aby nezačaly plesnivět. Dnes je velkým hitem sušička potravin, která je skvělá kromě sušení jablek i na sušení hub, bylinek a nebo jiného ovoce jako jsou hrušky, švestky nebo meruňky.
Sušiček je dnes na trhu poměrně hodně. Můžete si vybrat z několika značek, různé sušičky se pohybují v různých cenových relacích. Ty dražší ovoce pohlídají za vás, samy se vypnou, samy regulují teplotu. Za koupi ale stojí i ty levnější modely, které mají jeden vypínač a člověk si ovoce sám pohlídá.
Další variantou sušení jablek je trouba, a to především elektrická, protože v plynové se tvoří vodní páry a jablka by se neusušila, byla by stále vlhká.
Vybrali jsme si sušičku
Pokud máte sušičku nebo jste si ji pořídili, je k tomu potřeba už jen několik jablek a nožík. Omytá jablka se rozčtvrtí, vykrojí se jádřinec a poté se jednotlivé čtvrtky krájí na tenké plátky. Měly by mít zhruba půl centimetru. Musí se při krájení myslet na to, že příliš tenké plátky se mohou přesušit a příliš tlusté se pořádně nevysuší.
Nachystané plátky jablek se pak už jen rozloží na jednotlivé pláty sušičky tak, aby se nepřekrývaly a pokud možno ani příliš nedotýkaly. Kousky by se mohly slepit.
Nemusí být jen měsíčky!
Samozřejmě je mnoho variant krájení jablek. Výše popsaný postup patří k nejjednodušším. Jablka se mohou krájet na plátky i celá, může se nechat jádřinec bez jadýrek, nebo se uprostřed vykrojí kolečko vykrajovátky na vánoční cukroví. Fantazii se meze nekladou.
Fotografie: dried apple chips Author: Eliza Adam licencována pod CC BY 2.0./ www.flickr.com