Vánoční tradice a zvyky – které dodržujete vy? 3. část

Vánoce se nezastavitelně blíží a Štědrý den je k vám blíž a blíž. Pro většinu lidí představují tyto svátky nejkrásnější období plné lásky, porozumění, vzájemné tolerance a přátelství. Kdy jindy jste si s vašimi přáteli či rodinou tak blízcí, jako právě o Vánocích? Každý má na vánoční svátky svůj vlastní názor, ovšem jedno zůstává pro vás všechny společné – zvyky a tradice, které se k tomuto období pojí. Žádný jiný čas v roce není symbolem tolika pověr, kouzel a tajemství. Možná i vy každý rok lijete olovo, ze kterého následně věštíte svůj osud, po výborné štědrovečerní večeři s očekáváním rozkrajujete jablka nebo se po celý Štědrý den svědomitě vyhýbáte masu, abyste večer spatřili pověstné zlaté prasátko. Vánoce každý slaví jinak, možná právě díky tomu jsou ještě o něco magičtější a kouzelnější. Již dvakrát jsme vám přinesli článek o vánočních zvycích a tradicích, které se v tomto čase drží. Pojďme se společně prokousat posledním dílem vánočních zvyků a tradic a užijme si nadcházející vánoční atmosféru!

Házení střevíce

Tento zvyk se týkal a stále týká především svobodných dívek. Ty se pomocí svých střevíčků ptaly osudu, zda je v příštím roce čeká svatba. A jak tento zvyk potažmo tradice vypadá? Dívka hází střevíc přes hlavu směrem dozadu. Dopadne-li patou ke dveřím, zůstane i nadále doma, ale pokud bude ke dveřím směřovat špička, čekají dotyčnou vdavky a odchod od rodičů.

Skořápkové lodičky

Poetickým zvykem, jež dokáže upoutat pozornost nejen dětí, ale i dospělých, je pouštění lodiček v podobě ořechových skořápek. Rozpůlíte několik vlašských ořechů a do vyprázdněných polovin připevněte malou svíčku. S tímto úkolem vám pomůže troška rozpáleného vosku, který svíčku uvnitř skořápky udrží. Následně každý z vás svou lodičku vypustí do větší nádoby s vodou. A co znamená její plavba? Podle toho, kam a jak vaše lodička pluje, poznáte, vaší životní dráhu. Pokud svíčka vydrží svítit dlouho, znamená to, že vás čeká spokojený a dlouhý život. Jakmile se vaše lodička pustí na volnou vodu, vy sami se vydáte na cesty a drží-li se u břehu, zůstanete doma.

Třesení stromkem

Nelekejte se – nikdo po vás nechce, abyste doma čapli váš vánoční stromeček a zběsile s ním třásli! Tento zvyk se v dnešní době již příliš nedrží, ale stejně jako házení střevícem je určen pro svobodné dívky. Dříve byla tato tradice velice oblíbená, dnes se od ní víceméně upustilo. Po štědrovečerní večeři vyběhlo děvče na zahradu, zatřáslo stromkem – nejčastěji mladou jabloní či zlatým deštěm – a odkud se ozval první pes, odtud měl děvčeti přijít ženich. A to buď přímo z domu, nebo alespoň z téhož směru.

Fotografie publikována se svolením Gualberto107 Photography/FreeDigitalPhotos.net

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]