Včasná příprava na zimní lyžařskou sezónu se jasně vyplatí

Fotografie: Dreamstime

Jak si pohodlně vychutnat lyžování bez stresu a zranění? Odpověď je jasná – včasnou přípravou na zimní sezónu! Pokud chce lyžař na svahu podávat skutečně dobré výkony, tak by si měl už nyní sestavit tréninkový plán, ve kterém se zaměří zejména na posílení svalů, ale také na zvýšení výdrže a celkové zlepšení své výkonnosti – na svahu to jistě ocení. 

Pro mnohé sportovce patří kouzelná dovolená v horském prostředí na čistém vzduchu mezi nejkrásnější zážitky a nejpříjemnější relaxaci v celém roce. Pokud již nyní přesně víte, kdy na zimní lyžování vyrazíte, tak vězte, že v září je již nejvyšší čas nekompromisně začít s intenzivní kondiční přípravou, tím zvýšíte svou šanci, že dovolená proběhne bez stresu a případného zranění. A teď je na řadě otázka, jak zvýšit svou rychlost a zlepšit vytrvalost a výkonnost? Dáme vám naše tipy a rady pro nadcházející období.

Jak správně a efektivně posílit svaly

Lyžování je úžasný sport, který ale vyžaduje používání i takových svalů, které se v běžném životě využívají jen velmi málo, při lyžování si tak procvičíte celé tělo. Posilovna je základ, to je jasná věc, další vhodné sporty v tomto ohledu pro lyžování jsou například bruslení na kolečkových bruslích, jízda na koni, jízda na kole, míčové hry a sporty, které vyžadují rychlé pohyby a změny směru. Všechny tyto zmiňované aktivity vám efektivně pomohou zlepšit fyzickou kondici a rozvíjet rovnováhu, která je při lyžování zásadní. Při lyžování nelze opomenout také pružnost svalů a šlach, což je velmi důležité. Přiznejme si, že utržená šlacha na svahu, to není nic veselého. Flexibilitu hýždí, rukou a nohou můžete podpořit tím, že budete pravidelně běhat. Všichni lyžaři dobře vědí, že lyžování je nejen o dobré výdrži a kondici, ale také o koordinaci a rovnováze. Jistě vás napadne, jak může lyžař tyto schopnosti rozvíjet nyní v září? 

Jako koordinační tréninky a tréninky ke zlepšení rovnováhy jsou vhodná cvičení na fit míči a chůze na pružném laně. Lyžař, který chce na svahu skutečně podávat dobré výkony, potřebuje i pevné zádové a břišní svaly, které významně pomáhají udržovat rovnováhu, která je v tomto sportu doslova klíčová. Proto je důležité speciálními cviky posilovat v posilovně i tyto skupiny svalů, což později na svahu jistě každý lyžař velmi ocení.

Nezapomínejte na odborný servis výstroje

Dětské lyže i lyže pro dospělé nezapomeňte dát před sezónou zkontrolovat do servisu, jde také nejen o vaši bezpečnost. Nejlepší je svěřit své vybavení těm správným odborníkům, pracovníci lyže profesionálně navoskují, zbrousí hrany a zkontrolují, zda je v pořádku i vázání, což vám přinese větší pocit bezpečí. Při lyžování také každý lyžař ocení, když si obuje takové lyžařské boty, které splňují všechny potřeby jeho nohou, jízda tak bude probíhat v tom správném komfortu. Dětské lyžáky i lyžáky pro dospělé se skládají ze skeletu a papučí. Vysoké teploty v létě vysušují zejména plast skeletu, který následně vlivem tepla křehne. A zkřehlý plast při větší námaze může prasknout. Proto je velmi důležité lyže správně skladovat a ošetřovat, pokud by se to stalo při jízdě na svahu, a to ve vysoké rychlosti, může tak dojít k vážnému zranění, a to nejen vás samotných, mohli byste tak ublížit i někomu jinému. Proto kontrola lyžařské výstroje před sezónou je pro bezpečnost maximálně důležitá a díky ní si požitek z lyžování mnohem více užijete. Z hlediska bezpečnosti je přímo nezbytná také lyžařská přilba, chrániče a lyžařské brýle, které významně zlepšují viditelnost lyžaře a patří k základním ochranným prvkům sportovce. Bez těchto ochranných prvků se jízda na svahu vůbec nedoporučuje!     

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*