Zdánlivě neviditelná, ale přesto zásadní činnost, jako je čerpání podzemní vody, způsobuje změny. Ty ovlivňují samotné fungování naší planety.
Podle vědců z Jižní Koreje a odborníků z NASA se v posledních desetiletích posunula rotační osa Země o zhruba 80 centimetrů, což může mít důsledky nejen na naše klima, ale i ekosystémy. Jakákoli změna v rozložení hmotnosti způsobená například táním ledovců, posunem půdy nebo právě čerpáním podzemní vody může naši planetu snadno ovlivnit.
Naše planeta se otáčí, voda mění její váhu
Vědci odhadují, že lidé od roku 1993 vytáhli na povrch více než 2 150 miliard tun podzemní vody, uvádí web IFLScience. Ta se dostává do oceánů, což nejenže zvyšuje jejich hladinu, ale zároveň ovlivňuje i gravitaci a distribuci hmoty Země. Tímto způsobem přispíváme ke globálním změnám. Čerpání vody má ale nakonec mnohem širší dopady, než by se mohlo zdát.
Výzkumy NASA upozorňují, že změny klimatu a přemisťování této hmoty ovlivňují rychlost rotace planety. Den se tak neustále nepatrně prodlužuje. Změna sklonu Země může ovlivnit také rovnoměrnost slunečního záření dopadajícího na různé části planety. To může vyústit v extrémní počasí a následně také narušení přirozených vzorců.
Cena těchto základních potravin v Česku raketově roste. Lidé začínají vykupovat supermarkety
Šetřit vodou se vyplatí, pomůže to budoucí generaci
Otázka, která se vynořuje, je jasná. Vědci zkoumají, jestli je možné zastavit tento posun. I přesto, že na tuto otázku hledají konkrétní řešení, jeden z klíčových bodů již mají. Tím je zodpovědné hospodaření s vodou. Zavlažovací systémy, využívání podzemních zdrojů a ochrana přírodních rezervoárů vody jsou zásadní pro minimalizaci změn.
Naklánění Země není otázkou jen pro odborníky. Jde o naše klima, bezpečnost a budoucnost. Čím lépe pochopíme, jak naše každodenní aktivity ovlivňují planetu, tím lépe můžeme reagovat a přijímat opatření, která sníží dopady na přírodu i nás samotné. Na SvětěKreativity jsme již také radili, proč byste měli začít používat přírodní čisticí prostředky.
Napište komentář