Vepřové koleno v aspiku: Recept vesnického řezníka, po kterém se budete olizovat až za ušima — tradiční receptura velice bohatá na maso!

Tento masový předkrm často připravovala moje babička a není na něm nic složitého. Používá se jedno z nejlevnějších mas, které si teď můžete koupit.

Vepřové koleno je u nás velmi oblíbeným druhem masa. Na výsluní se dostává především jako pečené či grilované. Ne jeden kuchař nedá na své tajné receptury marinád dopustit. Vepřové koleno se však stejně tak hodí i do aspiku. Tento recept s oblibou připravovala má babička a i když jsem nikdy nebyla velkým milovníkem vepřového masa, tato varianta mi velmi chutná a nejednou jsem ho udělala i návštěvě a všichni byli vždy mile překvapeni.

Budete potřebovat tyto ingredience:

  • vepřové koleno – 2 ks,
  • cibule – 1 ks,
  • 2 lžíce sušené směsi kořenů (petržel, celer, mrkev),
  • čerstvá nať petržel,
  • 3 stroužky česnek – 3 stroužky,
  • 2-3 nakládané okurky – 2 – 3 ks,
  • želatina – 10 g na 500 ml vývaru,
  • sůl a pepř podle chuti.

Postup přípravy receptu

Budete potřebovat velký hrnec, do kterého se vám vejdou obě vepřová kolena. Řádně omyté maso vložíte dovnitř, zalejete studenou vodou a přivedete k varu. Jakmile se kolena začnou vařit, srazí se bílkovina a vytvoří se pěna. Tuto vodu slijte, ještě jednou opláchněte kolena a umyjte hrnec. Nyní si připravte cibuli, směs kořenové zeleniny (celer, petržel, mrkev, pastinák), které přidáte do nové vody ke kolenům a budete vařit bez pokličky na mírném ohni, dokud nebude maso dostatečně měkké. Mně to vždy trvá asi 3 hodiny.

Po uvaření maso z kolenou oberte. Maso se krásně rozpadne na vlákna, a kůže by se měla na jednom místě rozevřít. Očistěte maso od přebytečného tuku a kůži si ponechejte, budete ji potřebovat. Poté si vezměte mísu, ve které budete aspik připravovat a vyložte ji potravinářskou folií a na ni pak naskládejte kousky vepřové kůže. Maso smíchejte s jemně nasekanou zelenou petrželkou, prolisovaným česnekem, nakrájenou okurkou a posolte a opepřete. Promíchejte pořádně a nechejte na chvíli uležet.

Vezměte 500 ml šťávy, ve které se maso vařilo. Do poloviny sklenice přidejte 10 g želatiny, zamíchejte a zahřejete na mírném plameni. Vlijte zpět do zbytku vývaru a promíchejte. Maso zalijte několika naběračkami masového vývaru a pořádně promíchejte. Přeneste maso do formy a jemně ho přitlačte hřbetem lžíce. Maso přelijte naběračkou šťávy a přikryjte jej zbylou kůží a fólií. Nechejte jej v chladničce nejlépe přes noc nebo alespoň na 8-10 hodin. Přejeme vám dobrou chuť.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]