Vepřové se zelím trochu jinak. Příprava v pekáči zlepší chuť a zjednoduší přípravu

Vepřové se zelím je považováno za tradiční jídlo. My se podíváme na jeho netradiční formu přípravy. Stačí suroviny a jeden pekáč. Je to ideální postup pro toho, kdo nechce při přípravě tohoto oblíbeného jídla trávit v kuchyni dlouhé hodiny. A zároveň nechce zašpinit mnoho kusů nádobí. K přípravě oblíbené pochoutky postačí jenom jeden jediný pekáč. A výsledek? Až ochutnáte budete litovat, že jste recept neznali dříve.

Jaké ingredience budou potřeba?

Aby se výsledek podařil, je třeba mít ty pravé ingredience. Ty jsou v podstatě stejné jako když je připravováno vepřové se zelím podle klasického receptu. Potřebovat budete samozřejmě asi jeden kilogram zelí. Potom to budou 2 střední cibule, dále 2 stroužky česneku a samozřejmě také zhruba 1 kilogram vepřového masa. Zde doporučujeme tučnější druhy, jako je bůček nebo krkovice. Pro dochucení je třeba sůl a pepř, dále trocha kmínu a také ocet nebo sůl podle toho, zda chcete dělat zelí ve sladké nebo naopak v kyselé verzi.

Zeleninu na pekáč

Jako první si oloupejte a nakrájejte cibuli, kterou nasypte na pekáč. Dále vezměte zelí. Můžete buď použít čerstvé které je třeba nakrouhat, nebo použijete zelí již naložené. To propláchnete ve vodě a položíte ho na samotnou vrstvu cibule. Vše posolíte, opepříte a lehce podlijete vodou. Pokud chcete kyselou variantu, přidejte trochu octa. Pokud sladkou, zelí pocukrujte.

Nyní připravte maso

Přichází pravá chvíle pro maso. Pokud máte bůček, je vhodné nakrájet ho na kostky. Pokud krkovici, nakrájejte ji na silnější plátky. Rozmačkejte česnek a tím maso lehce potřete. Nyní maso osolte a opepřete a položte ho na zelí. S přípravou jste hotovi a můžete pokračovat na další fázi.

Pekáč vložte do trouby a pečte

Pekáč je třeba přiklopit víkem, nebo ho můžete zakrýt hliníkovou folií. Trouba by měla být rozehřátá na zhruba 150 stupňů Celsia. Při této teplotě pečte v zakrytém pekáči asi 60 minut. Následně zvyšte teplotu na 200 stupňů, sejměte víko nebo alobal a vaše vepřové se zelím pečte ještě zhruba dalších 30 minut. Pokud by se během pečení ze zelí vypařila všechna voda, nezapomeňte na podlévání.

Po uplynutí stanovené doby máte hotovo. vyndejte z trouby a servírujte. Maso i zelí bude dokonale měkké a chutné. A co je vhodnou přílohou? Samozřejmě klasika v podobě bramborového popřípadě také v podobě houskového knedlíku.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]