Výběr potravin, které je vhodné jíst pouze v určitou denní dobu, jinak mohou způsobit zdravotní potíže

Mnohé výzkumy tvrdí, že průměrný člověk spotřebuje v průměru až o 20 % více kalorií, než konzumovali naši předci v minulém století. I když se v posledních letech stále více zajímáme o zdravou stravu, není vždy nutné, ani dokonce zdravé, dodržovat všechna pravidla zdravého stravování. Například ovoce, to je přeci zdravé a nemůže nic udělat. Omyl. Třeba takové jablko snědené ve špatný čas může způsobit problémy se střevem. Máme ale štěstí, že to není zas tak složité a pokud budete pamatovat na následující rady, všechno bude v pořádku.

Banány

Spoustu lidí si myslí, že banány jsou skvělá potravina především pro ranní stravování. Banán k snídani, který je konzumován na lačný žaludek, může ve výsledku snížit vaši energetickou hladinu. Nejdříve si budete připadat dobře najezení a energičtí, za to může vysoký obsah cukru, který v sobě banán ukrývá. Po pár hodinách, ale budete unavení, vyčerpaní a pořádně hladoví. Banán může také ohrozit lidi, kteří jsou náchylní k průjmům, protože právě banán ho dokáže s jistotou vyvolat.
Jestliže budete chtít snídat banán i nadále, zkuste ho kombinovat s dalšími potravinami, nejlépe s takovými, které obsahují zdravé tuky, např. arašídové máslo.

Káva

Pro mnohé lidi je káva alfou a omegou každého probuzení. Jsou zvyklí ji snídat, obědvat i večeřet, je to jejich celodenní společník, ale jak je to s ní doopravdy? Výzkumy potvrdily, že pití kávy před jídlem zvyšuje naši toleranci ke kofeinu. Navíc naše tělo po ránu produkuje kortizol, který narušuje účinky ranní kávy. Je tedy lepší chvíli s první kávou počkat a nepít ji hned po probuzení. Pamatujte také na to, že není zdravé převyšovat svůj doporučený příjem kofeinu.

Rýže

Rýže se stala opravdu módní surovinou a ať už jste milovnici sushi nebo indické kuchyně, rýže vždy nemusí být tou nejlepší volbou. Jelikož obsahuje mnoho komplexních uhlohydrátů, budete ji trávit opravdu dlouho. To je skvělá správa pro náš energetický příjem, jelikož energie z rýže se v nás drží poměrně dlouho. Stinná stránka této výhody jsou její vysoké kalorie, proto byste rýži neměli jíst v noci. Může se pak velice rychle stát, že vaše váha půjde raketově nahoru.
Nejlepší čas pro rýži je oběd. Váš metabolismus funguje na plné obrátky, a tak si z rýže vezmete pouze pozitiva. Budete mít energii na celý den a žádná kila navíc.

Cukry

Jestliže se snažíte zhubnout nebo dodržujete zdravou stravu, měli byste se cukru obloukem vyhnout. Všichni to ale známe, každého někdy honí mlsná, a tak neodolá a něco sladkého slupne. Největší chybou ale je, když si dáte sladkost jako svačinu. Hladina cukru v krvi pak začíná stoupat a objevují se výkyvy v hladině cukry, což může způsobovat únavu a nervozitu. Když už tedy nedokážete odolat pokušení, zkuste si dát sladkou tečku po hlavním jídle. Hladina cukru v krvi se tak bude držet v normálu a vy můžete bez problému fungovat dál.

Mléko

Možná jste zvyklí začít každý den sklenicí chutného mléka, bohužel tento zvyk pro dospělé jedince nefunguje nijak zvlášť dobře. Mléko je totiž těžce stravitelné a jeho pití po ránu může způsobit nepříjemné pálení žáhy a bolesti žaludku.
Pokud si mléko nechcete odříct, můžete si dát večer sklenici teplého mléka. To uklidňuje tělo a podporuje klidný spánek.

Maso

Nejlepší zdroj bílkovin a vitamínů B je bezesporu maso, jeho nadměrná konzumace, ale dokáže způsobit nadměrnou zátěž trávícího systému. Měli byste se tedy snažit omezit konzumaci steaků těsně před spaním. Pokud si ale dáte maso alespoň tři hodiny před spaním, budete se cítit sytí, a navíc do sebe nepřijmete nadměrné množství kalorií. O svou váhu se tedy nemusíte bát.
Maso můžete jíst celý den a vaše tělo si z něj vezme tolik důležité bílkoviny. Buďte ale opatrní. Konzumace masa po ránu může způsobit potíže s trávením.

Ořechy

Další poměrně moderní potravina, která v posledních letech prožívá opravdový boom. Ořechy jsou skvělé, díky svému vysokému obsahu zdravých tuků a kalorií. Můžete je s klidem jíst celý den, jen jako noční svačina nejsou úplně nejlepší volbou. Někdy se totiž může stát, že jejich trávení dokáže způsobit problémy s usínáním.
Začleňte je do své snídaně a svačin. Ořechy jsou zdravá svačinka, která podpoří vaše srdce, dostane do normálu hladinu vašeho cholesterolu, a dokonce může pomoci ve snižování tělesné hmotnosti. Nemluvě o tom, že podpoří krásu vaší pokožky a vlasů. A to už je slušná řádka výhod.

Vysokotučný sýr

Takový toast se sýrem může kdekoho zlákat i v pozdních večerních hodinách, každopádně je lepší si na takovou svačinku nechat zajít chuť. Sýr je obtížně stravitelný, takže může narušovat váš spánek.
Naopak dát si kousek sýra po jídle, je výborný nápad. Obsahuje totiž vápník, který podporuje růst svalů a kostí.

Citrusy

Vymačkat si sklenici čerstvé citrusové šťávy se může jevit jako skvělý nápad. Opak je ale pravdou. Citrusy jsou obecně hodně kyselé a jejich konzumace bezprostředně po hlavním jídle zvyšuje tvorbu kyselin, které mohou způsobovat zažívací problémy, jako je pálení žáhy nebo těžkost v žaludku. Po jídle tedy s lahodnou ovocnou šťávou chvíli vyčkejte.

Fazole

Surovina, která má opět vysoký obsah vlákniny, takže její noční konzumace není dobrý nápad. Navíc způsobuje nadýmání a snížení celkové kvality spánku. Fazole si raději dejte k obědu, vyvarujete se tak nepříjemnému pocitu plnosti.

To byl jen zlomek ze všech surovin, které je lepší jíst v konkrétní denní dobu. Každopádně vás nechceme od ničeho odrazovat, až vás ale v noci začne bolet břicho, vzpomeňte si na nás.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]