Výborná vychytávka vyčistí zašlé obkladové spáry bez velké námahy. Stačí jednou přetřít a koupelna bude zářit novotou

Fotografie: Freepik

Spárovací hmota mezi dlaždicemi postupem času začne měnit barvu a objevují se v ní odolné skvrny. Celkově tak může kazit dojem z naší koupelny, přestože o ni pravidelně pečujeme.

Také patříte k těm lidem, kteří si špinavě spáry ihned všimnou? Nejhorší je, že spáry jsou špinavé nerovnoměrně. Tam, kde nejsou tolik namáhané, stále září čistotou. Kolem vany nebo ve sprchovém koutě už může být barva spár v jiném odstínu. Pokud vám tato skutečnost nedá spát, nemusíte hned začít počítat, kolik vás bude stát řemeslník. Je mnoho variant, jak si ze zašlými spárami poradit. A zvládnete to úplně sami.

Začněte méně agresivně

Zatímco kachličky se čistí velice lehce, se spárami už je to trochu složitější. Spárovací hmota je porézní materiál a mnohem snáze do sebe přejímá okolní nečistoty, na které běžné setření hadříkem nestačí. Kromě běžné špíny se ve spárách také často objevuje černá plíseň a té je dobré se zbavit hned, jak ji zpozorujeme.

Pokud jste se rozhodli se do toho vrhnout, tak se připravte na trochu té práce. Až budou spáry jako nové, uvidíte, že vám to stálo za to. Koupelna bude dýchat svěžestí a novotou. Na trhu existuje mnoho čistících prostředků. Vždy je nejlepší postupovat od té nejméně chemické a agresivní varianty a až v případě skutečně odolných skvrn, si pořídit silnější čistič.

Pasta z jedlé sody

Začneme tedy jednoduchou pastou z jedlé sody. Smíchejte jedlou sodu v misce s trochou vody. Vytvořte pastu, kterou naneste zubním kartáčkem na spáry. Pokud čistíte špinavější místo, postříkejte tuto pastu ještě roztokem z bílého octa. Ten namíchejte půl na půl s vodou a nalijte do rozprašovače. Začne probíhat pěnivá reakce. Počkejte aspoň deset minut a můžete se pustit do čištění.

Fotografie: Freepik

Nepoužívejte drátěnku, ani žádný ocelový kartáč. Stačí zubní kartáček nebo kartáč s pevnými štětinami. Čištění provádějte spíše krouživými pohyby. Po vyčištění setřete zbytky pasty hadříkem nebo houbičkou. Nyní se zaměřte na místa, která tato pasta nevyčistila. Z mnoha skvrnami si poradí peroxid vodíku. Ten můžete na odolné skvrny použít samostatně nebo ho smíchat s jedlou sodou.

Komerční přípravky na odolné skvrny

Nyní ve spárách zůstaly už jen ty nejodolnější skvrny. Teprve teď použijte agresivnější chemii. Prostředků na čištění spár a proti plísním je na trhu velký výběr. Aplikujte je na skvrny a nechte působit. Dále postupujte dle návodu výrobce a nezapomeňte koupelnu větrat. Pokud máte parní čistič, určitě ho použijte. Horká pára je velmi účinná na čištění spár.

Jestli spáry zůstávají stále zašlé, je možné, že nejsou špinavé, ale stářím změnili barvu. V tomto případě je lepší kachličky přespárovat. Na menší plochy si můžete koupit pero na obnovu zašlých spár. Záleží na rozsahu barevných nerovností. Pamatujte, že spárovací hmota se čištěním může poškozovat. I obyčejný ocet může spárovací hmotu narušit. Nikdy tedy nepoužívejte chemii ani ocet na spáry, které se drolí.

Fotografie: Freepik

Předcházejte špinavým spárám

Špinavým a zašlým spárám můžete předcházet jejich pravidelným čištěním. Koupelnu také často větrejte, abyste nepodporovali podmínky pro růst plísní. Roztok vody a octa je dobrý na udržování čistých spár i obkladů. Ocet si totiž poradí s vodním kamenem, na kterém skvrny dobře drží. Nezapomeňte pak ocet setřít čistou vodou, aby nenarušil strukturu spáry.

Zdroj: Goodhousekeeping

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]