
Do dražby jde další vzácná česká mince, jejíž vyvolávací cena bude 5 000 000 Kč. Jde o Svatováclavský dukát z roku 1939.
Numismatika si mezi Čechy drží tradici již po dlouhá staletí. V současné době se proto najdou sběratelé, kteří mají tak extrémně vzácné kousky, že se jejich cena pohybuje v řádech milionů korun. Příkladem je toho také Svatováclavský dukát z roku 1939, který je výjimečný nejen svou extrémní vzácností, ale také tím, že pochází přímo z československého zlatého pokladu. Jeho vyvolávací cena podle aukčního domu startuje na 5 000 000 Kč.
Velká dražba starých československých mincí
Svatováclavský dukát z roku 1939 půjde do dražby společně s certifikátem České národní banky. Spoluzakladatel aukčního domu Macho & Chlapovič, který událost umožňuje, Elizej Macho se pro TN rozpovídal o jeho vzácnosti. Podle něj pochází přímo z československého zlatého pokladu a měl kdysi sloužit jako zlatá rezerva státu. Jde tedy o jedinečný a extrémně vzácný kousek, na který si dělá zálusk mnoho movitých sběratelů a investorů nejen z tuzemska.
Dále se v aukci bude dražit také část numismatické sbírky Jaroslava Kokoluse. Ten ji budoval po celá desetiletí a obsahuje například ražby mincí Turzů, Šliků, Ferdinanda I. a Maxmiliána II. „Sbírka pana Kokoluse svým rozsahem, kvalitou a historickým významem zásadně přepisuje dějiny numismatiky v našem regionu,“ uvedl Macho s tím, že původ některých z těchto mincí je dokázaný už v 19. století.
Vzácná česká bankovka se prodala za 25 milionů. Možná máte podobný kus doma
Na aukčním seznam bude podle webu Peníze celkem 2 000 položek v celkové hodnotě asi 100 milionů korun, mezi nimi se budou vyskytovat například i vzácné tolary, šedesátikrejcarové mince, guldinery, dukáty a jejich násobky z mincoven na území dnešního Česka a Slovenska. Dražit se bude rovněž vzácný desetidukát z roku 1506 Vladislava II. Jagellonského, a to s počáteční cenou 150 000 eur (zhruba 3 700 000 Kč). Na webu Svět Kreativity jsme také psali o nálezu vzácné mince na poli.
Napište komentář