Lékaři nahání strach vážné onemocnění, které se neobvykle rychle šíří. Hlídejte si tyto příznaky

Fotografie: Palickap / Creative Commons / Attribution 4.0

Po sedmi letech se v Řecku znovu objevil případ klíšťové nákazy. 72letý farmář zemřel, lékař se zotavuje a 25 lidí je nyní v karanténě.

Na řeckém venkově propukla vzácná, ale životu nebezpečná infekce krymsko-konžské hemoragické horečky (CCHF). Nemoc, kterou přenášejí klíšťata, si koncem června vyžádala první oběť, informoval deník Euronews. Řecké zdravotnické úřady okamžitě zahájily trasování kontaktů a desítky potenciálně exponovaných osob umístily do izolace, aby zabránily dalšímu šíření viru.

První oběť a šíření nákazy

Dvaasedmdesátiletý farmář z oblasti Larissy zemřel v místní nemocnici poté, co mu byla potvrzena CCHF. Virus se následně přenesl i na ošetřujícího lékaře, jehož stav se nyní stabilizuje díky včasné lékařské péči. Řecké zdravotnické týmy pečlivě sledují všechny, kdo s nimi přišli do kontaktu – první čtyři testy byly negativní, u zbývajících 21 osob se výsledky stále vyhodnocují.

Příznaky a jaká rizika hrozí

Nemoc se v Evropě vyskytuje sporadicky, především na Balkáně a ve středomořských regionech. Ačkoliv u více než 80 % nakažených proběhne infekce mírně nebo zcela bezpříznakově, u hospitalizovaných případů dosahuje úmrtnost až 30 %. Mezi příznaky patří vysoká horečka, bolesti svalů a břicha, závratě, krvácivé projevy a v extrémních případech selhání orgánů. Řecké úřady proto doporučují zvýšenou opatrnost při pobytu v přírodě a okamžité vyšetření při nálezu klíštěte.

Českem se šíří vážná nemoc, která lékařům nahání hrůzu. Jedinou možností je očkování

laborantka
Fotografie: Freepik

Evropský kontext a klimatické změny

Výskyt této horečky v Evropě zůstává vzácný, avšak v posledních letech se šíří klíšťata rodu Hyalomma, jež jsou dle Státního zdravotního ústavu hlavní přenašeči viru. Díky oteplování a delší vegetační sezóně se objevují dále na sever a ve vyšších nadmořských výškách než dříve. V roce 2024 EU zaznamenala zvýšení počtu případů tropických onemocnění, včetně CCHF, což je odrazem klimatických změn prodlužujících aktivní období klíšťat a komárů. Na SvětěKreativity jsme již psali i o dalších možných dopadech globálního oteplování, jež by nás mohly brzy dostihnout.

Prevence, léčba a doporučená opatření

CCHF nemá schválenou vakcínu, léčba je výhradně podpůrná – zahrnuje intravenózní tekutiny, úpravu krevní srážlivosti a někdy antivirotikum ribavirin. Klíčová je včasná diagnostika a striktní biologická bezpečnost v nemocnicích, aby se zabránilo sekundárnímu přenosu. ECDC doporučuje:

  1. Osobní ochrana – dlouhé rukávy, kalhoty, repelenty s DEET, pravidelné kontroly těla po pobytu v přírodě.

  2. Profesionální opatrnost – zdravotníci musí při ošetřování pacientů používat ochranné obleky, rukavice a ochranu dýchacích cest.

  3. Monitoring a vzdělávání – zemědělci, chovatelé a veterináři by měli být školeni o rizicích a příznacích, včetně krvácivých projevů a selhání orgánů.

Zdroj: Euronews, ECED, SZÚ

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*