Záclonky a roletky jako součást dekorace – Návod, jak to zvládnout svépomoci

Mnoho lidí nemá na okně víc, než žaluzie. Ať už z důvodů praktických, protože se jedná o prachonosnou záležitost nebo zkrátka proto, že jim to tak vyhovuje. Mě osobně připadá okno bez záclonek, závěsů či roletek „nahaté“ a především smutné.

Záclonky, závěsy i rolety nám jednak poskytují potřebné soukromí, ale zároveň působí jako doplněk ke zbytku dekoracím. Například závěs sladěný s ubrusem na jídelním stole, roletka sladěná s přehozem na pohovce či dekorativními polštáři. Pomocí těchto praktických textilních doplňků můžeme vnést do našich domovů jiskru. Některé vzory kopírují jaro, léto či podzim nebo zasněnou a tlumenou zimu. Jiné v nás mohou vyvolávat pocit, že jsme v přírodě. Zkrátka pomocí barev i vzorů dokážou vyvolávat útulnou atmosféru. Dnešní doba je na výběr bytové dekorace velmi pestrá a existuje spousta malých i větších firem, které se rády šití těchto bytových doplňků ujmou. Různé krejčovské firmy se soustředí právě na šití závěsů, roletek, ubrusů, polštářů či ložního prádla. Pokud jste však v šití zručnější a zvládnete obšít okraje látky, můžete si takovou roletku vyrobit i sami.

Jak si ušít praktickou roletku

Pokud zvládnete rovným stehem ať už na šicím stroji nebo ručně obšít okraje látky, máte vyhráno. To bude pravděpodobně ta nejtěžší záležitost ve výrobě roletky na okno. Pokud se jedná o tenkou látku, můžete jí dát dvojitě nebo podložit jinou látkou. Na horní okraj lze našít mašle, které uvážete ke garnýži. Nebo ušít tunýlek a provléci, jako další možnost se nabízí našití záclonových koleček či žabek. Zároveň k hornímu okraji připevníte dlouhé pentle nebo pruhy stejné látky, kterými podvážete a přichytíte dolní okraje. Délku kam roletka bude sahat, si vždy zvolíte velikostí mašle. Pokud mašli více utáhnete, bude roletka kratší a do bytu se vám dostane více denního světla. Spodní okraj můžete buď rolovat, nebo nařasit a podvázat. Jestliže si u spodního okraje vytvoříte tunýlek, můžete tam provléci dřevěnou lištu a roletka bude viset krásně rovně a napnutá. Jen už pak nemůžete volit mezi rolováním a řasením.

záclonky a roletky

Zvládnete háčkování?

Nemusíte být žádný přeborník v háčkování. Stačí, když zvládnete podle návodů uháčkovat několik kytiček a můžete si tak během chladnějších večerních podzimů vyrobit krásnou záclonku na okno. Jednotlivé kytky pak k sobě sháčkujete nebo přišijete. Takto jen provléknete na garnýž a parádu, kterou jen tak někde neuvidíte, máte na světě. Šikovným šermířkám s háčkem v ruce nemusím radit, ale ty které by to chtěly vyzkoušet, zadejte na youtube: crochet flower a vyjede vám nespočet videí s návody, jak háčkovat různé kytky. Já celý výrobek ať je to záclonka, ubrousek či kobereček ve finále opatrně přežehlím přes mokrou utěrku a tím si získá a udrží svůj tvar.