Zahrada nemusí být nudná. Je místem, kde se můžete realizovat

Fotografie: Shutterstock

Myslíte si, že musíte mít zahradu stejnou jako kdokoliv jiný? Mýlíte se, zahrada je naopak skvělým místem, kde můžete dát prostor své kreativitě a uzpůsobit si ji přesně podle vlastního vkusu.

Sportovně relaxační zahrada – typická zahrada u novostavby

Sportovně relaxační zahrada je pravděpodobně nejčastějším typem zahrady u dnešních novostaveb. V takových zahradách nechybí hliníkové pergoly, které vytváří příjemní stín a zázemí pro odpočinek či grilování.

Součástí zahrady je i zatravněný prostor, na kterém si lze zahrát badminton nebo třeba zakopat s míčem. Obvod takové zahrady je zpravidla lemován okrasnými rostlinami či živým plotem. 

Připadá vám taková zahrada tak trochu nudná? Můžete ji snadno ozvláštnit. Třeba zmíněnou pergolu můžete nechat zarůst popínavými rostlinami nebo na ni zavěsit květináče, ve kterých budete pěstovat bylinky. 

Zahradní nábytek lze natřít nátěry různých barev nebo si vyhrát s polstrováním. Z unifikovaného vzhledu bude rázem netradiční a nábytek zaujme a pobaví každou návštěvu.

Co takhle tematická zahrada?

Vhodným způsobem, jak vystoupit z řady, je realizace zahrady v určitém stylu. Populární jsou v tomto ohledu například japonské zahrady. Nemusíte se ale držet zažitých konceptů a můžete si vymyslet svůj vlastní.

A tak může zahrada být realizována ve stylu vašeho oblíbeného fantasy světa, případně se můžete inspirovat určitou subkulturou, která vám je blízká. Zahrada tak bude v sobě mít kus vaší osobnosti.

Zahradu můžete přizpůsobit nejen pomocí dekorací, ale i pomocí barev a maleb. Pokud si troufáte, můžete svému stylu přizpůsobit i střih keřů a živých plotů. Zahrada pak může vypadat jako z úplně jiného světa a dočkáte se obdivu každé návštěvy.

I ve městě můžete mít hospodářství

Stále častěji lze vídat „městské“ zahrady ve starých venkovských staveních. Proč by to nemohlo platit i obráceně? Také v ruchu velkoměsta můžete mít zahradu užitkovou. Tou jednodušší variantou je vysázení ovocných stromů a umístění zeleninového záhonu a skleníku. Odvážnější si mohou troufnout i na kurník se slepicemi, králíkárnu, či dokonce na chov prasat.

Pozor jen na situace, kdy máte zahradu relativně malou a je v těsné blízkosti sousedů. Pokud by narušoval zápach od zvířat (třebaže vám vaše zahrada po právu voní) komfort na vedlejším pozemku, můžete se dostat do nepříjemných sousedských sporů. Všeho s mírou a vždy berte ohled na to, v jakém místě bydlíte a jaký názor budou mít na vaše malé hospodářství sousedé.