Osm tisíc let: Soud mu zakázal opustit zemi až do roku 9999 za neplacení výživného

Fotografie: Schuminka janička / Creative Commons / Attribution 2.0

Neplatíš? V tom případě necestuješ! Toto není žádný vtip. Soud oficiálně zakázal trvalému neplatiči výživného opustit zemi na téměř 8 000 let.

Čtyřiačtyřicetiletý chemik z Austrálie dostal zákaz vycestovat z Izraele až do roku 9999, který bude zrušen poté, co zaplatí téměř 3,34 milionu dolarů (asi 76 milionů korun) na výživném. S bývalou manželkou, izraelskou občankou, má dvě děti. Od mužů se očekává, že budou platit 100 %, nebo dokonce více svých příjmů na pokrytí výživného na děti,“ komentuje situaci režisér Sorin Luca, jenž pracuje na filmu o izraelských rozvodových zákonech.

Neodejde do roku 9999

Muž se totiž vyhýbal placení výživného. V roce 2013 se proto úřady rozhodly uvalit na něj zákaz vycestování z Izraele až do roku 9999. Podle údajů deníku Jerusalem Post to bylo nejzazší datum, které bylo v té době možné do kolonky ve spisu uvést. Noam Huppert je australský občan, jenž bude moci opustit zemi až po zaplacení výživného ve výši 3,34 milionu dolarů.

Noam je analytický chemik a s bývalou manželkou má dvě děti. Soud mu nařídil platit na každého z nich 5 000 izraelských nových šekelů měsíčně. Jedná se o částku přibližně 36 400 korun českých. Tato povinnost zaniká v den, kdy děti dosáhnou 18 let. „V Izraeli jsem od roku 2013. Jsem jedním z mnoha Australanů, kteří jsou pronásledováni izraelským soudnictvím jen proto, že uzavřeli manželství s izraelským občanem,“ uvedl rozhořčený čtyřicátník.

Žena může uvalit zákaz cestování

Právní předpisy, které se týkají rozvodů a povinných peněžních plateb rodinným příslušníkům, mnozí označují za nejasné a nespravedlivé. Sorin Luca pracuje na dokumentárním filmu, jenž se zabývá výše uvedenými otázkami. Jakmile otec dostane příkaz, může být uvězněn až na 21 dní bez ohledu na to, zda je schopen platit, či nikoli. Od mužů se očekává, že budou platit 100 %, nebo dokonce více svých příjmů na pokrytí výživného na děti.

44letý Noam Huppert nebude moci vycestovat do své vlasti, Austrálie, dříve než 31. prosince 9999 – tak rozhodl izraelský soud. Po rozvodu s manželkou jí totiž dluží na výživném. Australan ale není schopen dluh splatit, a tak se za trest stává rukojmím země, do které nepatří.

muž s kufrem na letišti
Fotografie: Pexels

Noam se v roce 2013 přestěhoval do Izraele, aby byl blíž svým dětem, které si jeho bývalá izraelská manželka po rozvodu odvezla do své vlasti. Manželka zde pro Hupperta získala takzvaný „zákaz vycestování“ – soudní příkaz, který zakazuje vycestovat ze země, a to i na dovolenou nebo služební cestu, dokud nebude dluh na výživném plně uhrazen.

Zdroj: Gesellschaft