Zapékací misku vytřu zakysanou smetanou, vyskládám cibulí, sýrem a přidám kuřecí prsa

Udělat opravdu chutné kuře může být obtížné. Kuřecí prsa totiž nemají žádný tuk, takže se mohou snadno vysušit – a to zejména při přípravě v troubě. Dnes vám ale prozradíme recept na dokonalé řízky z kuřecího masa, které jsou křehké, vláčné a budete se po nich olizovat až za ušima.

Ingredience

  • kuřecí maso – 600 g
  • česnek – 3 stroužky
  • cibule – 2 kusy
  • tvrdý sýr – 50 g
  • zakysaná smetana – 200 g
  • majonéza – 200 g
  • sůl, bylinky, černý pepř – dle chuti

Jak postupovat?

Cibule oloupejte, nakrájejte na tenké půlměsíčky a zalijte horkou vodou. Jakmile voda vychladne, slijte ji a vymačkejte cibuli. Omyjte a usušte kuřecí prsa a nakrájejte je na tenké plátky. Každý kousek lehce naklepejte – stačí jen pěstí, není třeba do masa příliš tlouct.

Maso dejte do mísy a k němu přidejte všechno koření dle vaší chuti a dobře promíchejte. Nechte bokem odležet alespoň 2 hodiny, klidně ale i déle.

Smíchejte zakysanou smetanu s majonézou, přidejte k nim rozmačkaný česnek, dále sůl a pepř podle chuti a vše promíchejte. Do formy nejprve dejte vrstvu z půlměsíčků cibule, na ni dejte polovinu kuřecích filetů, poté polovinu omáčky a všechny kroky opakujte ve stejném pořadí znovu.

Sýr nastrouhejte na hrubém struhadle a posypte jím povrch celé směsi. Poté formu zakryjte fólií a vložte ji do předehřáté trouby na 180 °C na 40 minut. Poté fólii odstraňte a zapečte na prudko ještě dalších 10 minut.

Co zvolit jako přílohu?

K tomuto jídlu se skvěle hodí obyčejné vařené brambory nebo třeba bramborová kaše. Pokud ale chcete udělat jídlo trochu dietnější, je lepší zvolit pouze zeleninovou přílohu. Skvěle se s tímto jídlem doplní jen v páře připravená zelenina nebo lehký zeleninový salát se zálivkou. Díky omáčce není třeba k masu již nic přidávat, celý pokrm je vláčný. Díky smetaně a majonéze zůstane maso také nevysušené a velmi křehké. Je to ideální jídlo pro rodinu i návštěvu.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]