Praní prádla nepatří mezi nejoblíbenější činnosti, přesto se mu ale nevyhneme. Stačí znát jednoduchý trik a i z této aktivity se může stát zábava.
Často se nám totiž stane, že místo čistého a voňavého prádla z pračky vytáhneme prádlo, na kterém například zůstala odolná skvrna. Nemusíme si ale hned zoufat, stačí jen vědět, jak si s tímto problémem správně poradit. Bohatě totiž stačí, když se při praní naučíme používat ocet. Výsledky jsou překvapivé. Tato metoda je navíc nejen levná, ale i ekologická.
Vybělí nejen naše prádlo, ale také zbaví pračku vodního kamene
Ocet je výborným pomocníkem na bělení, ale také na změkčení vody. Má antibakteriální účinky a působí dokonce i jako přírodní deodorant. To vše z něj dělá jedinečného pomocníka, který dokáže nahradit běžné prací prostředky. Je schopný odstranit z našeho oděvu pruhy, které na něm vznikají vlivem zbytků pracích prostředků. Často je pozorujeme na černém nebo naopak bílém oblečení. Stačí smíchat 1 hrnek octa a 3,5 litru vody a nechat v této směsi oblečení 20 minut ponořené.
Můžeme ho jednoduše použít místo pracího prostředku. Do přihrádky na prací prostředek jednoduše nalijeme půl hrnku octa a hrnek vody. Takto připravený přípravek dokáže nejen vyčistit naše oblečení, ale také omezuje použití chemických látek v našem domově a prádlo vyprané v octu při styku s kůží nezpůsobí nepříjemné podráždění. Tato metoda praní prádla je tedy ideální volbou pro lidi s citlivou pokožkou nebo alergiky.
Použití není toxické pro zvířata ani rostliny
Dokáže si skvěle poradit i se zašlými žlutými skvrnami v podpaží. Stačí smíchat půl hrnku citronové šťávy a půl hrnku bílého octa. Tento roztok pak jednoduše nalijeme do přihrádky, kam běžně umisťujeme prací prášek. Pokud máme menší objem oblečení, které potřebujeme vybělit, nalijeme roztok do 3,5 litrů vody a oblečení v něm namočíme. Tato metoda je nejen účinná, ale také ekologická a šetrná nejen k životnímu prostředí, ale i k rostlinám a živočichům.
Poradí si ale i s tmavými skvrnami na oblečení. Stačí ho smíchat v poměru 1 : 1 s vodou a vzniklým roztokem ošetřit místo znečištění. Necháme ho chvíli působit, poté ho otřeme houbičkou nebo hadříkem a prádlo umístíme do pračky spolu s ostatním.
Ocet působí také jako neutralizátor nepříjemných pachů. Jeho vůně po vyprání na prádle nezůstane, dokáže ale nepříjemnou vůni absorbovat. Poradí si nejen s pachem potu, ale i kouře nebo domácích mazlíčků.
Dokáže naše prádlo změkčit a zabránit jeho vytahání
Častým praním může dojít k poškození vláken, ze kterých je naše oblečení vyrobeno. Ocet přidaný do pracího prostředku tomuto poškození zabraňuje. Stačí ho nalít do přihrádky na aviváž, aby byl v pracím cyklu použit před posledním mácháním prádla. Dokáže ale také barvu oblečení chránit a zabraňovat vyblednutí, zvláště u černého prádla. K tomuto účelu je vhodné hrnek octa nalít přímo do bubnu pračky předtím, než spustíme obvyklý prací režim.
Může ale pomoci i prodloužit životnost naší pračky. Dokáže si totiž poradit s usazeným vodním kamenem. Pokud pračku pravidelně nečistíme, dochází v ní k hromadění vlhkosti, a ta může vést až k výskytu plísně a nepříjemného zápachu našeho oblečení. K jejímu důkladnému čištění budeme potřebovat litr octa, který nalijeme do pračky, a pustíme rychlý cyklus praní. Je potřeba, aby prací cyklus proběhl při teplotě 90 stupňů.
Zdroj: Goodhousekeeping