Zaseknutý popcorn mezi zuby stál málem hasiče život. Muž smrti unikl opravdu jen o vlásek

Fotografie: Depositphotos

Pokud máte také rádi popcorn, měli byste zpozornět. Tato zdánlivě nevinná pochutina vám totiž při špatné shodě okolností může pěkně zavařit.

Když Adam Martin (41 let) původem z Coveracku v Cornwallu konzumoval svůj oblíbený popcorn, vůbec ho nenapadlo, že kvůli němu za pár dní skončí v nemocnici. Většinou totiž bývá tento problém jen u malých dětí. Právě těm mohou chutná rozpukaná zrnka v hrdle zaskočit, což poté vyústí v zablokování dýchacích cest a potenciálně i smrt, pokud jim není poskytnuta okamžitá pomoc.

Z uvízlého popcornu nedělal vědu

I proto si Adam, který působí jako profesionální hasič, nikdy ani nepomyslel, že by se podobný problém mohl týkat i jeho. A to i přes to, že mu popcorn způsobil poměrně velkou nepříjemnost. Uvízl mu totiž v zubech a za žádnou cenu se mu ho nedařilo dostat ven. Zkoušel to všemi možnými způsoby, ale když si nakonec nepříjemně poranil dásně, vzdal to a rozhodl se počkat, až se problém vyřeší sám. To se ale nestalo.

Fotografie: Pixabay

Adam bohužel nevěděl, že si svými pokusy o uvolnění neposedného kusu jídla způsobil mnohem větší problém, než jen poraněnou dáseň. Podařilo se mu totiž zanést si do těla infekci. Není tajemstvím, že nejrůznější patogeny do organismu vstupují ze všeho nejlépe právě přes otevřené rány. A to byl i Adamův případ. Vlhké prostředí úst je navíc k jejich rozvoji jako stvořené. Problém na sebe samozřejmě nenechal dlouho čekat.

Do nemocnice kvůli popcornu

Když se Adam Martin začal cítit špatně a provázela ho dušnost a další obtíže, rozhodl se vyhledat lékaře. Ti byli zděšeni jeho stavem a nařídili mu okamžitou hospitalizaci. I na speciálním pokoji se jeho stav zhoršoval, a nakonec tedy museli přistoupit k operaci, která ho zbavila příčiny jeho problémů. Tou byla srdeční infekce zvaná endokarditida. Tu způsobují bakterie, jež se běžně nacházejí v jiných částech těla.

Fotografie: Pixabay

Ovšem ve velmi výjimečných případech se mohou dostat právě až do srdce. Když se Adama lékaři ptali, jak se to mohlo stát, napadl ho právě popcorn v zubech. Podle svých slov se ho totiž snažil dostat ven úplně vším – od víčka od propisky, přes trsátko a kus drátu až po hřebík. Když si nakonec bolestivě poranil dáseň, s těmito pokusy přestal. To už bylo ovšem pozdě a infekce se z dásní začala šířit do jeho těla.

Do smrti chybělo jen málo

O týden později se u něj objevily jednoznačné symptomy infekce, ke kterým patří únava, noční pocení a zvýšená teplota. Lékaři Adamovi řekli, že kdyby svůj stav neřešil a nenavštívil lékaře, byl by pravděpodobně do tří dnů mrtvý. Tak rychle infekce v jeho těle postupovala. Nakonec mu zcela rozežrala srdeční chlopně. Adam se zařekl, že si už nikdy popcorn nedá.

Fotografie: Pixabay

A všem ostatním doporučuje, aby i při banálním problému raději zamířili k zubaři. A upozorňuje i na jeden velmi málo známý příznak endokarditidy – krvavý puchýř na noze.

Říká se mu Janewayova léze a udělal se i jemu. Právě díky němu dokázali lékaři onemocnění na poslední chvíli identifikovat. Co by se však stalo, kdyby na něj Adama náhodou neupozornil, dnes nechce ani domýšlet.

Zdroj: The Sun

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]