Zbytky mýdla na umyvadle k hygieně moc nepomůžou, a tak je většina lidí vyhazuje. Vy to však nedělejte. Ne, že byste museli mýdlo využít do posledního centimetru při hygieně. Daný zbytek bude mít ještě jiné a mnohem praktičtější využití. Budete litovat, že někdy tento kousek skončil v koši a vy jste ho nevyužili lépe. Jak?
Eliminujte veškeré škůdce
Jak jsou zbytky mýdla dále využitelné? Není tomu ve vaší domácnosti, ale je tomu na vaší zahradě. Je to právě vůně mýdel, která dokáže eliminovat celou řadu škůdců. Ne, že by je přímo hubila, ale je pro ně velmi nepříjemná. Tím, jak škůdci vůni mýdla cítí, se vaší zahradě vyhýbají. A pokud už na rostlinách jsou, tak je velmi rychle opustí.
Cesta k ekologickému zemědělství
Zbytky mýdla jsou možností, jak ukázat, že ekologické zemědělství skutečně může existovat a že obejít se bez chemie je snadnější, než se může na první pohled zdát. Nejenom, že škůdce odstraníte přírodní cestou – zvláště v případě použití ekologických mýdel, ale také je odstraníte zcela zdarma, bez nutnosti cokoliv kupovat. Využijete tak v podstatě odpad, který by běžně skončil v koši.
Jsou dvě možnosti použití
Pokud vám jde především o prevenci před škůdci, tak zbytky mýdla nasekejte na menší kousky a dejte je do látkových sáčků. Ty následně přivažte nebo povězte na dřevěné kůly, které budete zapichovat do svých záhonů. Odtud se bude linout vůně mýdel, která jednoduše odradí škůdce od návštěvy vaší zahrady.
Druhá metoda se hodí ve chvíli, kdy už škůdce na zahradě máte. Zbytky mýdla nastrouhejte na struhadle a potom je začněte sypat přímo do záhonu, v okolí napadnutých rostlin. Těm mýdlo nic neudělá, ale škůdce velmi jednoduše, rychle a také efektivně vypudí.
Nezapomeňte zalévat
Dobrá rada na závěr – své rostliny nezapomeňte také pravidelně zalévat. Jakmile se mýdlo dostane do kontaktu s vodou, začne se jeho vůně uvolňovat ještě intenzivněji, díky čemuž budete moci chránit své záhony velmi dlouho.