Zdravý čokoládový fondán

Čokoládový fondán patří mezi velmi oblíbené dezerty. Nejčastěji je podáván s kopečkem vanilkové zmrzliny či čerstvým ovocem. Řada lidí si ho ale nepřipravuje, protože je poměrně kalorický. S tímto receptem vykouzlíte delikátní fondán pouze ze zdravých přírodních surovin. Nevěříte? Vyzkoušejte a přesvědčte se a jeho výjimečnosti.

Jaké ingredience budete potřebovat na přípravu čokoládového fondánu?

Před zahájením práce si obstarejte:

  • 3 lžíce kakaového prášku
  • 1 lžíci javorového sirupu
  • 1 vajíčko
  • špetku jedlé sody
  • 1 lžičku vanilkového extraktu
  • 2 lžíce mandlové moučky
  • 2 lžíce mandlového mléka
  • 2 lžíce domácího jablečného moštu (nebo organického)

Jak postupovat při přípravě zdravého čokoládového fondánu?

Do mísy si nasypte kakaový prášek a smíchejte jej s javorovým sirupem, vajíčkem, jedlou sodou, vanilkovým extraktem, mandlovou moučkou, mandlovým mlékem a jablečným moštem.

Až vytvoříte homogenní těstíčko, můžete se rozhodnout, jak jej upečete v miskách na fondány. Použít lze jak elektrickou pánev, remosku, tak i klasickou troubu. Mikrovlnce se, pokud možno vyhněte.

Fáze pečení čokoládových fondánů a jejich servírování

Nyní si vymažte formičky na fondán olejem nebo máslem a vlijte do nich připravené těstíčko. To pečte v předehřáté troubě přibližně na 200 °C po dobu zhruba deseti minut. V remosce či pánvi pak pouze 3 až 4 minuty.

Upečený fondán by měl být na povrchu tuhý a uvnitř vláčný a tekutý. Podávejte jej dle libosti buď se zmrzlinou, nebo čerstvě ušlehanou smetanou. Hodit se budou k servírování i čerstvé jahody, či maliny. Přejeme dobrou chuť a žádné výčitky.

Tip na závěr

Místo javorového sirupu můžete samozřejmě použít i ten agávový, který je o něco zdravější. Chutný bude v receptu ale i obyčejný luční či lesní med (ideálně organický). Pro intenzivnější chuť čokoládového fondánu pak nahraďte kakaový prášek rozpuštěnou hořkou čokoládou s vysokým obsahem kakaa. Takovému dezertu zkrátka nikdo neodolá.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]