Ve věku úctyhodných 76 let zemřel nejvýznamnější hudebník, jehož hity žijí dodnes

Fotografie: David Sedlecký / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Na začátku května odešla do uměleckého nebe význačná osobnost britské hudební scény druhé poloviny minulého století. Hudebník působil především ve skupině ELO.

Britský hudebník Richard Tandy je v našich končinách méně známou osobností, což ale nijak nesnižuje hodnotu jeho úspěchu. S rockovou britskou skupinou ELO, ve které působil, dosahoval v minulosti velkých milníků na světové hudební scéně.

Dosáhl i uvedení do síně slávy

Oznámení o úmrtí Richarda Tandyho učinil zakladatel britské rockové kapely, ve které hudebník působil dlouhé roky. Zároveň ve své zprávě vyjádřil rodině svého kolegy z branže lítost a podporu. Na 76letého kytaristu a klávesistu vzpomínal jako na mimořádného člověka a pozoruhodného hudebníka, jak uvádí portál BBC. O Tandyho úspěších na hudební scéně mimo jiné vypovídá zápis kapely do Rock and Roll Hall of Fame. K uvedení kapely došlo v roce 2017 v Clevelandu.

Richard Tandy se narodil 26. března 1948 v britském Birminghamu. Hrál na klávesy a baskytaru, přičemž se žánrově orientoval na progresivní rock. Ještě předtím, než se připojil ke kapele The Electric Light Orchestra v roce 1972, působil jako baskytarista v kapele The Move. Své největší slávy nicméně dosáhl právě s ELO, v níž působil jako baskytarista a následně i klávesista.

Ve věku 47 let zemřela milovaná zpěvačka, která si získala srdce milionů lidí nejen na domácí půdě

Úspěch a rostoucí popularita

Jak uvádí web Novinky, kapela The Electric Light Orchestra zažívala největší popularitu v 70. a 80. letech minulého století. Tehdy se jí i díky hitům, jako je Mr. Blue Sky, Hold On Tight nebo Telephone Line, podařilo prodat více než padesát milionů alb do celého světa. Richard Tandy byl také hostem různých pořadů a talk show, jako je třeba Jimmy Kimmel Live!, Top of the Pops, CBS This Morning nebo The Tonight Show Starring Jimmy Fallon.

Tandy v ELO působil až do doby ukončení její činnosti, což bylo v roce 1986. Za dobu své spolupráce pomohl skupině najít její osobitý zvuk, ve kterém se mísil rock s klasickou i futuristickou hudbou. Tandy odešel do nebe mezi hudební velikány 1. května 2024. Ve stejném měsíci zemřel bývalý hokejový brankář Michal Turek, o němž jsme psali na SvětěKreativity. Tomu bylo jen 35 let.

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*