Zemřel nejvýznamnější český historik, na jehož odkazu náš národ staví už desítky let

Fotografie: David Sedlecký / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Dne 22. března odešel na věčnost přední český odborník na německou klasickou filozofii, svědomitý učitel a autor několika knih i předmluv k významným filozofickým dílům.

Ve věku 96 let zemřel historik filozofie Milan Sobotka, jenž mimo jiné vyučoval na katedře dějin filozofie UK. Na významnou českou osobnost vzpomíná rovněž Univerzita Palackého v Olomouci, kde vystudoval. Byl předním českým odborníkem na německou klasickou filosofii a v roce 2004 byl dokonce vyznamenán Medailí za zásluhy II. stupně. O jeho úmrtí informoval syn Tomáš Sobotka.

Na Karlově univerzitě působil od roku 1954

„Dne 22. března odešel na věčnost profesor Milan Sobotka, známý odborník na novověkou filosofii, mimo jiné autor mnoha předmluv k překladům klíčových děl novověké filosofie, od Descarta a Francise Bacona přes Kanta až po Schellinga a Hegela,“ věnovala Univerzita Palackého v Olomouci vzpomínku na jejich slavného absolventa. Milan Sobotka zde vystudoval filosofii a psychologii a do roku 1954 tu působil jako asistent rektora.

„Dlouhodobě byl ale spjatý s Univerzitou Karlovou, kde působil od roku 1954 na katedře dějin filozofie, roku 1990 byl jmenován profesorem,“ uvedla CNNPrimaNews. Ve vyučování pokračoval ještě dlouho po odchodu do důchodu v roce 1992. Byl to svědomitý a velmi oblíbený učitel. V roce 2004 mu prezident Václav Klaus udělil Medaili za zásluhy o stát v oblasti vědy.

Smrt hned 2 hudebníků zasáhla Česko i Slovensko. Jejich milované písničky zůstanou v našich srdcích

Napsal předmluvy k řadě významných filozofických spisů

Napsal mimo jiné úvodní předmluvu k Hegelově Fenomenologie ducha v Patočkově překladu. Je rovněž autorem doslovů a předmluv k řadě u nás vydaných spisů klasických filozofů jako R. Descart, F. Bacona T. Hobbes, G. W. Leibniz, G. Berkeley, I. Kant nebo F. Schiller. Jeho první monografií bylo pojednání Člověk, práce a sebevědomí: Problém praxe v německé klasické filosofii, vydané roku 1969. Byl také například spoluautorem knihy Dějiny novověké filosofie od Descarta po Hegela, jež vyšla v roce 1994.

O úmrtí této významné české osobnosti informoval jeho syn Tomáš Sobotka. Milan Sobotka zemřel 22. března ve věku 96 let. Na SvětěKreativity jsme rovněž informovali o nedávném úmrtí scenáristy Davida Seidlera, mnohonásobně oceněného autora milovaných filmů, které navždy zůstanou v srdcích několika generací. Bylo mu 86 let.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*