Zemřel legendární zpěvák a tanečník, jehož písně se staly hity i za hranicemi Česka a Slovenska

Fotografie: David Sedlecký / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Dne 8. května odešel na věčnost dlouholetý člen folklorního souboru, který si získal široké uznání nejen doma, ale i v zahraničí.

Milovníci folkloru truchlí. V 90 letech zemřel Šimon Siman Bošeľa, který byl dlouhá léta členem slovenského folklorního souboru Šumiačan. Lidé na něj vzpomínají jako na věčně usměvavého optimistu. Se souborem vystupoval jako zpěvák i tanečník. O jeho úmrtí informoval soubor na svých sociálních sítích. Poslední rozloučení proběhlo 18. května.

Vystupovali také se slavnými Alexandrovci

V mezinárodně uznávaném souboru Šumiačan působil Šimon Siman Bošeľa jako zpěvák i tanečník. Přičemž historie souboru sahá až do roku 1957. Jak uvedl Zoznam, folklórní soubor nahrál desítky písní pro Slovenský rozhlas a jejich repertoár se použil i ve filmech jako Pacho hybyský zbojník, Nevěsta holí, Malka, Sůl Země a mnohé jiné.

V roce 2016 dokonce vyhrál soubor první místo na festivalu Souhvězdí kultur v Moskvě. A zatančili si i se světoznámými Alexandrovci. Jejich umění mohli zhlédnout i zahraniční diváci v Maďarsku, Polsku, Německu, Itálii, v Číně, Srbsku, Chorvatsku nebo Rakousku. Svého dlouholetého člena Šimona Simana Bošeľu označují mnozí za jednoho z nejlegendárnějších a nejoriginálnějších představitelů tradičního šumíckého světa.

Do uměleckého nebe odešla ikonická česká tanečnice. Její přínos pro naši kulturu ocenila celá země

Věčně usměvavý Siman bude všem chybět

„Mám radost, jak na světě nikdo! Tato hláška, která zlidověla jako mnoho jiných, které náš dědeček řekl, vystihuje celý jeho život. Tu nejupřímnější radost z lidí a jejich společnosti. Životní optimismus, neoblomnou sílu i odzbrojující úsměv. A také obrovskou chuť žít, která mu zůstala až do posledních chvil,“ cituje slova vnučky Petry Folklórní soubor Šumiačan na svých facebookových stránkách.

„Na pana Šimona Bošeľu mám jen ty nejkrásnější vzpomínky. Před 24 lety jsme byli v Šumiaci na výzkumu z folklorního oddělení a byl to úžasný informátor. Odpočívej v pokoji. Upřímnou soustrast rodině,“ zavzpomínala na něj Zuzana Porubčanová v komentářích. Jak soubor dále informoval, rozloučení se Simanem proběhlo v sobotu 18. května ve 13:00 v Řeckokatolickém kostele v Šumiaci. Na SvětěKreativity jsme rovněž informovali o úmrtí českého zpěváka Miroslava Imricha, jehož kapela se stala symbolem moderní hudební scény.

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*