Zemřel nejmilovanější herec z kultovních filmů, na kterých vyrůstaly mnohé generace

Fotografie: David Sedlecký / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Dne 29. března odešel do uměleckého nebe Oscarem ověnčený americký herec. V posledních letech ho trápily zdravotní problémy. Příčina úmrtí však nebyla zveřejněna.

Web TN informoval o úmrtí amerického herce Louise Gossetta, který za svoji bezmála šedesát let trvající kariéru ztvárnil desítky divadelních i filmových rolí. Stal se také prvním černochem, jenž získal Oscara za nejlepšího herce ve vedlejší roli. Také založil nadaci, která pomocí osvěty a vzdělávání bojuje proti rasovým předsudkům ve společnosti.

Seriál Kořeny si získal fanoušky i v České republice

Jak uvádí Wikipedie, Louis Gossett Jr. se narodil 27. května 1936 v Brooklynu ve státě New York a svou vášeň pro herectví objevil již v raném věku. Gossett zaznamenal svůj první větší úspěch v roce 1959, kdy debutoval na Broadwayi ve hře „Take a Giant Step“, která si vysloužila nadšené recenze.

Tento úctyhodný herecký výkon mu vydláždil cestu k řadě dalších nezapomenutelných jevištních rolí, včetně jeho ztvárnění seržanta Waterse ve hře a pozdějším filmovém zpracování „A Raisin in the Sun“. V roce 1977 také zazářil v minisérii Kořeny, jež se stala kultovním fenoménem a podnítila důležité rozhovory o rase, identitě a černošské historii.

V úctyhodném věku zemřel ikonický spisovatel. S jeho dojemnými knihami vyrůstalo několik generací dětí

V roce 1982 získal Oscara jako první černošský herec

Role seržanta dělostřelectva Emila Foleyho ve filmu „Důstojník a gentleman“ z roku 1982 ho definitivně katapultovala na mezinárodní hvězdu. Za tuto roli dostal Oscara za nejlepšího herce ve vedlejší roli. Gossett za svou kariéru ztvárnil bezpočet filmových i seriálových rolí. Zahrál si například ve filmech Ocelový orel, Můj nepřítel, Čelisti 3 i v několika epizodách Hvězdné brány.

Mimo herectví se rovněž aktivně zapojoval do různých charitativních organizací a iniciativ zaměřených na posílení a podporu rasové harmonie. V roce 2006 založil nadaci Eracism Foundation, která se zabývá odstraňováním rasismu a předsudků prostřednictvím vzdělávání a osvěty. V posledních letech však herec trpěl řadou zdravotních problémů.

Už před mnoha lety se léčil s rakovinou prostaty. V roce 2020 byl hospitalizovaný s vážným průběhem covidu. Louis Gossett zemřel v rehabilitačním centru v Santa Monice v Kalifornii 29. března 2024 ve věku 87 let. Příčina úmrtí však nebyla zveřejněna. Na SvětěKreativity jsme rovněž informovali o úmrtí legendárního herce Rona Harpera, kterého si pravděpodobně vybavíte z Planety opic.

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*