Zemřel zpěvák Steve Harwell, který se postaral o nejznámější písničku z oblíbeného filmu Shrek

Fotografie: Václav Zouzalík / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Začátkem září zemřel zpěvák, jehož kapela vytvořila hned několika hudebních pecek, které dobývaly světové hitparády. Zradila ho játra.

Steve Harwell se proslavil se svojí kapelou Smash Mouth především díky hitům, které se objevily v oblíbeném filmu Shrek. Jeho nezlomná energie se promítá do všech písní, jež s kapelou nazpíval. Ke konci života ho však začalo zrazovat zdraví podlomené letitou závislostí na alkoholu a návykových látkách. Zemřel v pouhých 56 letech.

První hit je proslavil v roce 1997

Jeho jméno možná každý nezná, ale hity, kterými se proslavil, určitě ano. Kapelu Smash Mouth založili v roce 1994 kytarista a skladatel Greg Camp spolu s Kevinem Colemanem, Paulem De Lisle a Harwellem, jenž byl zpěvákem kapely. První velký úspěch zaznamenali v roce 1997 s písní Walkin‘ on the Sun. Největší pecka však přišla o dva roky později.

Světoznámý hit All Star se dostal do americké Top 10 a v roce 2001 nabral na světové popularitě, když byl použit v oblíbeném Shrekovi. Kapela se těšila velké popularitě, a Steve Harwell tak naplnil život rockové hvězdy po všech stránkách. Včetně závislosti na alkoholu a jiných návykových látkách, která se mu nakonec stala osudnou.

Celoživotní láska k alkoholu ho začala dohánět už v roce 2013, kdy mu byla diagnostikována kardiomyopatie a Wernickeho encefalopatie, která může ovlivnit řeč a paměť. V roce 2016 zkolaboval přímo na pódiu a byl převezen do nemocnice. O rok později byl kvůli kardiomyopatii hospitalizován, a kapela tak musela rušit koncerty.

Zemřela nejmilovanější herečka z filmu Starci na chmelu. Celé Česko se semklo, aby svíčkami vyjádřili úctu

V roce 2021 kapelu ze zdravotních důvodů opustil

Vleklé zdravotní problémy ho nakonec vedly k ukončení kariéry v roce 2021. To oznámil na festivalu piva a vína The Big Sip. Při vystoupení vypadal opilý, ohrožoval fanoušky v publiku a předváděl něco, co se podobalo nacistickému pozdravu. Kapela v tu dobu již měla náhradního zpěváka. Definitivně byl Harwell nahrazen o pár měsíců později, kdy kapela oznámila, že přijali nového zpěváka Zacha Goodea.

Harwell poté odešel do ústraní a snažil se vyřešit svoje zdravotní problémy. Závislosti na alkoholu se však zbavit nedokázal a 4. záři zemřel v hospicu na selhání jater. Bylo mu pouhých 56 let. Jeho manažer Robert Hayes napsal k oznámení o jeho úmrtí i tuto poctu: „Steve žil 100% život na plný plyn. Než vyhořel, jasně hořel po celém vesmíru.“

Zdroj: Fakt

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]