Zemřel legendární sportovec, který zanechal nesmazatelný odkaz v Česku i na Slovensku

Fotografie: Chmee2 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Dne 25. května odešla legenda československého sportu. Elitní běžec a pozdější úspěšný kondiční trenér byl držitelem světového rekordu.

Ve věku 94 let nás opustila hvězda československé atletiky Dušan Čikel. Zemi reprezentoval na mezinárodní úrovni a v roce 1953 se stal prvním Slovákem, jenž překonal světový rekord. Přínos pro sport však měl i po ukončení aktivní kariéry. Oceňovány byly jeho propracované metody, které uplatňoval jako kondiční trenér.

Od fotbalu se přesunul k atletice

Dušan Čikel byl všestranný sportovec a věnoval se především fotbalu. V roce 1951 narukoval do Českých Budějovic, až tady se začal naplno věnovat atletice. Už o pět měsíců později si jej vyžádal elitní vojenský klub ATK Praha.S atletikou jsem začínal jako 21letý. Dostal jsem se do výborného kolektivu. V zemi byl lístkový systém a vše na příděl. V ATK jsme měli prakticky všechno – vynikající ubytovací, tréninkové i finanční podmínky,“ připomněl vzpomínky Dušana Čikely slovenský deník SME.

Jeho největší úspěch, jímž se zapsal do dějin, přišel v roce 1953, a to ve štafetě na 4x 800 m, kterou rozbíhal. Zaběhnutý čas 7:28 znamenal pokoření světového rekordu. Stal se tak prvním slovenským atletem zapsaným na Mezinárodní listině světových rekordů. Za svou úspěšnou kariéru nasbíral cekem 61 medailí a zúčastnil se 38 zahraničních závodů.

V pouhých 30 letech zemřel hvězdný sportovec, který byl nadějí celého národa

Byl rovněž uznávaným kondičním trenérem

Po skončení aktivní vrcholové kariéry se rovněž prosadil jako kondiční trenér, který se věnoval přípravě sportovců. A to konkrétně ve fotbalové Jednotě Trenčín. „Odborně jsem rozpracoval rozvoj pohybových vlastností hráčů v celoroční přípravě,“ připomněla jeho slova CNNPrimaNEWS. Koncem šedesátých let byl rovněž pověřen budováním Armádního střediska vrcholového sportu Dukla.

I v důchodovém věku byl Dušan Čikel velmi aktivní a věnoval se myslivosti a turistice. V roce 2004 se také stal držitelem Hlavní ceny za celoživotní působení v duchu Fair Play, již mu udělil Slovenský olympijský výbor. Dušan Čikel zemřel 25. května ve věku 94 let. Na SvětěKreativity jsme rovněž informovali o náhlém úmrtí seriálové hvězdy Johnnyho Wactora. Tragicky zemřel ve věku pouhých 37 let.

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*