Kvůli raritním komplikacím při porodu zavolali celou nemocnici. Lékaři nic takového ještě nezažili

Fotografie: Kiefer.Wolfowitz / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

V dřívějších dobách bylo úmrtí matky při porodu poměrně běžnou věcí. Dnes je to něco opravdu výjimečného. O to víc nedokážete pochopit, když se to stane vašemu blízkému.

Narození jejich druhého syna nakonec skončilo tragédií, přestože se zpočátku zdálo, že je matka po porodu v pořádku. Bohužel se u ní během několika dní vyvinuly komplikace, které nebyly slučitelné se životem. Její manžel se svěřil s celým příběhem. Sám pracuje jako anesteziolog v nemocnici, v níž jeho žena zemřela, a říká, že se jí dostalo špičkové péče.

Porod zkomplikovala pupeční šňůra

Na našem webu SvětKreativity.cz už si můžete přečíst příběh ženy, u níž lékaři předpokládali velmi rizikové těhotenství i porod, ale nakonec vše jako zázrakem dopadlo dobře. To však bohužel neplatí o případu Caitlyn Wilson, která poporodní komplikace nakonec nepřežila. S manželem Jaredem, jenž pracuje jako anesteziolog v nemocnici v americkém Buffalu, čekali druhého syna. Sem také přivezl svoji ženu na plánovaný porod. Zůstat s ní však nemohl, protože se musel postarat o ročního syna. Porod samotný zpočátku probíhal standardně. Pak se však chlapci přiškrtila pupeční šňůra.

To je velký problém, proto je v tu chvíli vždy potřeba okamžitě jednat. Dítě ještě není na světě, ale zůstává bez kyslíku. Lékařka tak doslova musela chlapečka zatlačit zpět porodními cestami, aby mohli provést akutní císařský řez. Caitlyn byla podle webu Newly intubována a uvedena do celkové anestezie. Vše proběhlo bez komplikací. Chlapec byl zdravý a Caitlyn to také zvládla dobře.

Měla však vodu v plicích, což se obzvlášť u těhotných žen může po anestezii stát. Žaludeční šťávy a jiné tekutiny se tak mohou dostat do plic. Hodně proto kašlala a byla jí nasazena antibiotika, aby se zabránilo rozvoji zápalu plic. Teoreticky se z tohoto stavu měla rychle dostat. Avšak ani po několika dnech u ní nedošlo ke zlepšení. Caitlyn potřebovala stále více kyslíku a nakonec skončila na JIP.

Po připojení na dýchací přístroj se začala zhoršovat

Stále na tom však byla dobře, ale byla velmi vyčerpaná. V podstatě se rozhodla na chvíli si odpočinout a nechat se připojit na dýchací přístroj, aby její tělo nemuselo vyvíjet tolik námahy. Když ji lékaři zaintubovali, v tu chvíli se začalo kazit, co jen mohlo. Lékaři nemohli snížit její vysoký krevní tlak, počet bílých krvinek se během chvíle zdvojnásobil.

Unikátní dítě se narodilo dohromady s 26 prsty. Je díky tomu oslavováno jako reinkarnace bohyně

Caitlyn byla v septickém šoku, u toho je potřeba podat co nejvíce tekutin. Zároveň byla silně zavodněná a měla obstrukci srdce, v tomto případě, by se měl stopnout přísun tekutin. I přes špičkovou péči, kterou jí v nemocnici věnovali, nebyli lékaři schopni ji z komplikovaného stavu dostat. Nakonec zemřela v náručí svého muže.

„Vypnuli stroje a pak odešli, když jsem držel Caitlyn. A bylo to,“ vzpomíná Jared na nejtěžší okamžik svého života pro magazín People. Sám ví, že Caitlyn dostala tu nejlepší péči, ani to jí však nepomohlo. Jaredovi rodiče prodali svůj dům i pozemky, aby se mohli přestěhovat za ním a pomoci mu s výchovou malých synů. Jared slibuje, že udělá všechno pro to, aby jeho synové jednou poznali, jaká skvělá žena jejich maminka byla.

Zatímco u nás kojenecká i mateřská úmrtnost i nadále klesá, v USA je naopak nejvyšší za posledních 50 let. Pokud vás stejně jako mě zajímá podrobněji, jak si na tomto poli u nás vedeme, můžete si pročíst statistickou příručku, kterou letos vydal ÚZIS pod názvem Rodička a novorozenec. Statistická data pochází z let 2016–2021.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]