Žena ze Švédska odmítla přijít na školní sraz střední školy po 20 letech. Jejím důvodem byli samotní spolužáci, v nichž probudila svědomí.
Školní srazy po několika letech zpravidla doprovázejí vtipné historky z let puberty, kterou jsme všichni nějakým způsobem protrpěli. Měli jsme pocit, že nám rodiče ani učitelé nerozumí a jediní, na koho jsme se mohli obrátit, byli naši spolužáci. Každý měl svou partu, se kterou zažíval to dobré i zlé. Proto jsou školní srazy tolik oblíbené, zjistit, jak naši kamarádi vypadají a žijí dnes. Žena jménem Annica ze Švédska však cítila naprostý opak. Když obdržela pozvánku na třídní sraz, odpověděla svým spolužákům upřímně.
Annica netoužila vidět své staré známé
Annica žije ve Švédsku a v současnosti jí je 36 let. Před časem byla pozvána na třídní sraz po 20 letech od ukončení střední školy. Zatímco se jiní radovali, Annica neměla v úmyslu přijít, a to z jednoho velice dobrého důvodu. Raději se omluvila a svým kolegům odpověděla jednoduchou zprávou, kterou rychle sdílely tisíce uživatelů sociálních sítích.
Vzkaz Annicy svým spolužákům
„Milá třído, moc děkuji za pozvání. Je těžké uvěřit, že už je to tak dávno, co jsme opustili střední školu. Někdy mi to připadá jako včera. Jistě je příjemné vracet se k okamžikům, které přinášejí pozitivní a radostné vzpomínky. Bohužel pro mě však tato doba byla tou nejstrašnější a nejtemnější v mém životě.
Pamatujete si na osmou třídu? Pokud ano, pak byste mohli pochopit, že se chci vyhnout tomu drásavému tichu, které provázelo každou mou procházku školní chodbou. Zlé pohledy a neustálý smích za mými zády. Pro některé bylo primárním cílem mě dokonce i obtěžovat. Nejvtipnější je, že i po 20 letech stále slyším v hlavě vaše opovržení a smích.
Doufám, že jste dnes úplně jiní lidé. Pravděpodobně už máte své vlastní děti, které rády chodí do školy a každé ráno je nebolí břicho. Dovolte mi tedy, abych místo utrácení peněz za výlet do Stockholmu zaplatila 200 eur organizaci, která pomáhá bojovat proti mobbingu.“
Šikana a mobbing ve školách
Konflikty mezi dětmi ve školách jsou v dnešní době velmi časté. Od první třídy se malé děti zapojují do různých situací, které mohou vést k neshodám a hádkám. Takové formy sociálních interakcí jsou bezpochyby nevyhnutelné a pro mladé lidi absolutně relevantní, protože jsou v rané fázi sociálního vývoje.
Pokud se však do konfliktu zapojí větší skupina dětí nebo celá třída, rozsah psychologického dopadu na dítě se zvětší a může mít v budoucnu pro studenta řadu negativních psychologických důsledků. Individuální nebo kolektivní obtěžování, které trvá delší dobu, je velice těžké pro každého, zejména pro samotné děti.
Rozdíl mezi mobbingem a šikanou
Mobbing je forma psychického násilí v podobě hromadného obtěžování osoby ve skupině. Ve školním prostředí se jedná o druh emocionálního zneužívání, kdy celá třída nebo většina studentů napadá jiné dítě. Obtěžují jej s určitými úmysly, například aby opustilo školu. Mobbing je většinou směřován k nováčkům. Šikana na druhé straně je totéž, ale obvykle se děje ve formě psychického teroru, který má oběť vyděsit, demoralizovat, ponížit a donutit k poslušnosti agresorům.
Zdroj: Twojenowinki