Ženy a veřejné toalety aneb jak minimalizovat riziko vzniku možné infekce

Jedno staré pořekadlo praví: štěstí přeje připraveným. To se týká i dnešního choulostivého tématu – ženy a veřejné toalety. Asi žádná žena není nadšená z toho, že musí navštívit veřejnou toaletu, když však potřeba zavelí, nedá se nic dělat. Ovšem pamatujte, že pouhé dřepnutí nad toaletu nestačí. Musíte učinit v tomto případě mnohem víc, aby se zabránilo možné infekci.

Ideální je, když předem víte, že budete cestovat a tato potřeba nevyhnutelně nastane. V takovém případě si můžete sebou do kabelky přibalit toaletní papír, kapesníčky, desinfekční gel, cestovní balení tekutého mýdla apod. Ne všechny toalety mají vždy všeho dostatek a jsou pravidelně udržované.

Nastat mohou i situace, kdy na veřejnou toaletu musíme, aniž bychom to předem plánovaly. Pak se vyplatí mít v kabelce vedle parfému, lesku na rty a jiných kosmetických výrobků, právě i desinfekční gel, kapesníčky, cestovní balení tekutého mýdla.

Pokud je jedna věc, která nutí ženy závidět mužům, pak je to asi fakt, že muži mohou při močení stát a nevystavovat se tak velkému riziku infekční nákazy. Tento fakt však nijak nezměníme, ale můžeme podniknout řadu kroků v prevenci a být na to vyzbrojené. Podle studie, kterou provedla Americká společnost pro mikrobiologii, lze na toaletních sedadlech a dávkovačích mýdla ve veřejných umývárnách nalézt téměř 77 000 různých typů bakterií a virů. To zahrnuje i bakterie jako jsou: E.coli, Salmonella, Coliform a Rotavirus.

Hrozný stav veřejných toalet může vystavit ženy velkému riziku nákazy, jako je úplavice, tyfus, infekce močových cest a vulvární a vaginální infekce. Volání přírody nelze zastavit a zadržování močení je stejně tak rizikové, především z pohledu zánětů močového měchýře. Svůj život však můžete usnadnit bezpečným používáním veřejných toalet. Zde je konečný průvodce pro každou ženu, která používá veřejné záchody:

  • Nikdy si nesedejte na toaletní sedátko

  • Vyvarujte se přímého kontaktu vašeho těla a toalety

  • Pokud zjistíte, že je toto obtížné (zejména u žen malého vzrůstu) – naneste na toaletní papír desinfekční gel a sedátko otřete, následně jej vystelte toaletním papírem a při močení si podřepněte podle potřeby, ale nesedejte si, tu část, kde se dotýkáte toalety obalte papírem

  • Po vyčištění sedátka a obalení jej papírem si umyjte ruce. Ano, ještě před čůráním (samozřejmě si ruce umyjete i poté), ale po úklidu sedátka je tento krok nesmírně důležitý

  • Po vykonání potřeby dejte toaletu po sobě zase do pořádku (kéž by to tak dělal každý)

  • Umyjte si důkladně ruce – a teď pozor – vodovodní kohoutek, pokud nezastaví proud vody sám, utáhněte pomocí toaletního papíru či papírové utěrky k usušení rukou

  • Pomocí papírové utěrky si otevřete i dveře (klika je další zdroj mnoha bakterií), teprve nyní papírovou utěrku vyhoďte. Dveře si podržte otevřené třeba pomocí nohy, zkuste se co nejméně dotýkat samotné toalety, vodovodních kohoutků a klik.

Je-li to možné, mějte u sebe pro jistotu vždy dostatek desinfekčního gelu na ruce a kapesníčky. Z domova vycházejte dobře vybavené. Další zásadní věc je: nikdy nepokládejte své věci na zem. Pokud jste sami a není nikdo, kdo by vám věci podržel, pověste je na háček nebo někde zahákněte, ale nepokládejte na zem!

Podle studie zveřejněné v časopise PLOS One je nejvyšší koncentrace bakterií ve veřejných umývárnách na podlaze. A opravdu nechcete, aby se bakterie šířily z vaší tašky do těla, že? To už je dámy pro dnešek vše. I něco tak banálního, jako je podcenění návštěvy veřejné toalety, může spustit řadu nepříjemných onemocnění.

Fotografie: Pixabay