Europol vydal zprávu o rozsáhlé policejní akci, která potvrdila, že do oběhu se dostává množství padělaných bankovek. Takto je lehce poznáte.
Ačkoliv u nás platíme stále korunou, mnoho lidí má doma nebo v peněžence i eurobankovky z cest do zahraničí. Teď je čas si je dobře prohlédnout. Velká policejní operace totiž odhalila, že se do oběhu dostává značné množství falešných peněz. Od těch pravých se liší v jednom malém detailu, který můžete na první pohled přehlédnout.
Policie zabavila padělky za 14 milionů eur
Při rozsáhlé operaci Decoy, kterou vedl Europol, byly zabaveny falešné peníze v hodnotě 14 milionů eur. Operace se zúčastnilo celkem 18 států, včetně České republiky. Podařilo se zabavit téměř 150 000 falešných bankovek a mincí, které byly objeveny ve více než stovce poštovních zásilek. Většina zabavených eurobankovek měla pozměněný vzor, jednalo se o takzvané „filmové peníze“.
Na první pohled se bankovka tváří jako skutečné euro, ale obsahuje malé upozornění, jež můžete snadno přehlédnout. „Na bankovkách vidíme, že je napsáno „movie money“, to jsou peníze, které se používají při natáčení filmů či seriálů. Místo znaku euro je zde napsáno prop,“ cituje TN mluvčího Národní banky Slovenska Petera Majera. Nejčastěji zabavenými bankovkami pak byly ty v nominální hodnotě 50 EUR, v závěsu za nimi pak ty s hodnotou 100 EUR.
Češi nyní horlivě prohledávají peněženky kvůli těmto vzácným mincím. Tyto kusy prodáte za jmění
Nákup takových bankovek může být trestný
Zločinecké organizace často využívají poštovní služby pro distribuci falešných peněz, které se dají koupit i na internetu. Uvádění takových peněz do oběhu je trestným činem. Postih však hrozí už při pořizování takových peněz a může být rovněž považováno za trestný čin. Při vyšetřování se posuzuje, jak moc je falešná bankovka podobná té skutečné a nakolik je s ní reálně zaměnitelná. Policisté v Evropě pracují i na dalších kauzách týkajících se padělaných peněz.
Je jisté, že padělky kolují v běžném oběhu. Tyto filmové bankovky byly loni nalezeny také na Slovensku. Lidé by tak měli být obezřetní, když eurobankovky přebírají. Mezi padělky se však kromě eurobankovek objevily také falešné americké dolary a britské libry. Když už budete v tom prohlížení eurobankovek, podívejte se také na euromince. Na SvětěKreativity jsme popsali, které cenné euromince hledat. Sběratelé vám za ně slušně zaplatí.
Napište komentář