Mezi lidmi kolují tisícikorunové bankovky, které mohou prodat i za 5x vyšší cenu. Klíčem je výroční logo ČNB

Fotografie: Depositphotos

Česká národní banka vydala výroční bankovku u příležitosti 30. výročí vzniku české a slovenské koruny. Zájem byl obrovský. 200 000 bankovek zmizelo téměř okamžitě.

Podobné speciální edice bankovek lákají sběratele, ale i překupníky. Dá se totiž předpokládat, že jejich cena na numismatickém trhu bude přesahovat jejich nominální hodnotu. Když tedy ČNB oznámila, že vydá sadu tisícikorun s přítiskem, mnoho lidí si nechtělo nechat tuto příležitost ujít. Ani ne měsíc po jejich rozebrání se však začalo ukazovat, že některé z vydaných bankovek budou vzácnější a na některých nejspíš lidé prodělají.

Výroční bankovky byly rychle rozebrány

Bankovek v nominální hodnotě 1 000 Kč vydala ČNB přesně dvě stě tisíc kusů. Od běžných bankovek je rozeznáte jednoduše. Je na nich přitištěn motiv dobového tisícikorunového bankovkového kolku z roku 1993 a také výroční logo 30 let ČNB od akademického malíře Jana Solpery. Lidé mohli od 8. února loňského roku směnit výroční bankovky na pracovištích ČNB.

Už další den se s nimi čile obchodovalo na internetu. Lidé, již si bankovky vyzvedli v ČNB, neprodělali, protože je mohli bez problémů prodat za dvojnásobek. Horší to bylo s těmi, kteří nakupovali bankovky od „překupníků“ a mnohdy za ně zaplatili i pět tisíc korun. Záhy se však ukázalo, že většina bankovek se za tak vysokou cenu neprodá.

Někteří prodělali i několik tisíc korun

I když je potisk bankovky unikátní, vysoký počet vydaných kusů její sběratelské hodnotě nenahrává. „Nedočkavci, kteří bankovky za těch pět tisíc korun nakupovali, prodělali třeba i tři tisíce. Které série jsou vzácnější, se totiž ukazuje až s odstupem času,“ citoval server Peníze numismatika Davida Šůchu. Bankovky byly vydány ve dvou sériích M a R.

V oběhu kolují dvousetkorunové bankovky, za které lidé mohou získat až 400 000 Kč

I následné číselné označení série může mít vliv na cenu konkrétní bankovky. Bankovky začínající nejmenšími čísly, tedy M01 a R01, se prodaly i za 15 000 Kč. Stejně žádané mohou být naopak bankovky s posledním číslem v sérii, tedy M24 a R96. Na cenu, za kterou jsou sběratelé ochotni koupit tuto bankovku, může mít však vliv i řada nepředvídatelných až osobních preferencí.

Některý sběratel si tak může připlatit za sériové číslo, které odkazuje na výroční rok 1993, jiný zase za to, které obsahuje jeho datum narození nebo jinak pro něj významné číslo. Na cenu bankovky má také velký vliv její stav. Na SvětěKreativity se můžete podívat i na další vzácné bankovky a mince, které možná máte ve své peněžence.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*