S touto dvacetikorunou rozhodně neplaťte. Díky titěrnému detailu má astronomickou hodnotu

Fotografie: Depositphotos

Neuvěřitelné štěstí měl prodejce vzácné dvacetikoruny. Dostala se k němu totiž zcela náhodou z běžného oběhu. Numismatik však nevylučuje, že by se jednalo o jediný kus.

Některé mince jsou natolik raritní, že mají velkou hodnotu i přesto, že jsou stále v platnosti. U takových mincí se cení především chyboražba. Tedy to, že mince je špatně vyražená. V případě této obyčejné dvacetikoruny, kterou všichni platíme, se unikát projevuje v tom, že je stejná z obou stran. Na rubu i líci mince je vyražen svatý Václav na koni. Čekalo se tedy, že v aukci se vydraží za zajímavé peníze. Konečná cena však překvapila i odborníky.

Chyboražby se do oběhu téměř nedostanou

Někdy se opravdu vyplatí zkontrolovat si obsah své peněženky. I k tomuto šťastlivci doputovala mince přímo z oběhu. Na první pohled obyčejná dvacetikoruna se ukáže jako raritní, když ji otočíte i z druhé strany. Nedopatřením na ní v mincovně vyrazili motiv sv. Václava na koni z obou stran. A to je to, co tuhle minci činí skutečnou raritou.

„Je to opravdu unikát. Chyboražby se do oběhu vůbec nedostávají. Když vezmeme v potaz, jak je celý proces výroby kontrolovaný, včetně vstupní i výstupní stránky a mezioperačních kontrol, tak je to rarita,“ řekl numismatik Milan Holub pro CNNPrimaNews. Přesto nevylučuje, že by v oběhu mohla podobná mince stále kolovat.

Fotografie: Depositphotos

Rozhodně s nimi neplaťte v obchodě. Za tyto bankovky a mince vám sběratelé nabídnou desítky tisíc Kč

Aukce dopadla nad očekávání

Takové chyboražby jsou mezi sběrateli mimořádně ceněné a prodávají se za desetitisíce i statisíce korun. Tento unikátní kousek putoval do dražby aukční síně Kendro 9. dubna, s vyvolávací cenou 5 000 EUR, tedy přibližně 127 000 Kč. Nakonec se však vydražil za 19 000 EUR, tedy za téměř čtyřnásobek. Majiteli tak tento náhodný nález z oběhu vynesl téměř půl milionu korun.

Na SvětěKreativity jsme popsali i další vzácné mince a bankovky, na které stále můžete narazit v oběhu. Příkladem může být desetikoruna z roku 1993, na které jsou vyražená písmena „Kč“ menší než u běžných desetikorun. V roce 2021 byla jedna z nich vydražena za neuvěřitelných 230 000 korun.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*