Hračka z dob ČSSR, kterou měl doma skoro každý, se prodala za astronomických 235 000 Kč

Fotografie: MAUR film / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Jedna z květnových aukcí na známém portálu Aukro přinesla skutečné překvapení. Stará socialistická hračka se vydražila za statisíce korun.

Jednou hračka za pár korun, podruhé vzácnost, za kterou jsou lidé schopni zaplatit statisíce. Hračky z období socialismu jsou velice oblíbenými kousky pro mnoho sběratelů, kteří rozhodně nehodlají na jejich získání šetřit. Důkazem toho je plastová Tatra 813, která se na portálu Aukro vydražila za neuvěřitelnou částku.

Vyvolávací cena byla 1 koruna

Než cokoli, co se vám už spoustu let válí jen tak ladem na půdě, vyhodíte, zkuste kus nabídnout ve veřejné aukci. Rozhodně nemáte co ztratit, můžete jen získat. Nikdy totiž nevíte, na jakého fanouška dané věci narazíte. Může být ochotný zaplatit nemalé peníze, aby pro sebe cenný kus získal. Hračka z období socialismu, Tatra 813, byla přiložena na portálu Aukro do jedné z květnových aukcí, jak uvádí web Sberatel.

Vyvolávací cena byla pouze 1 koruna. Konečný výsledek však narostl do ohromných výšin, prodala se za neuvěřitelných 235 tisíc korun. Za to můžete mít nové auto. V době svého vzniku, někdy v 80. letech, mohla Tatra 813 stát pár stovek korun, jak píše server Aktuálně. Ovšem tehdy nebyla natolik vzácná jako dnes. A nejen ona, spousta dalších hraček z období socialismu je nyní ceněna velice odlišně než kdysi.

Za pár korun si koupila zdánlivě obyčejnou vázu. O pár měsíců později při návštěvě muzea jí spadla brada

Hračka i s původním obalem

Její cenu zvyšuje i původní papírová krabice ve velice dobrém stavu. Pak už jen záleží na kupujících, kam až jsou ochotni zajít a kolik za dobovou hračku zaplatit. Kurátor sbírky Muzea autíček na zámku Příseka Robert Švec vysvětluje, jak je možné, že se stará Tatra 813 mohla prodat za tak vysokou sumu.

stará hračka
Fotografie: Freepik

„Setkala se zde poptávka s nabídkou. Cenu nahoru, podobně jako u jiných starých hraček, žene i jistá dávka nostalgie. V tomto stavu bych ji ohodnotil asi na 100 tisíc korun. I z toho důvodu, že v žalostném stavu se jiná prodávala kolem 25 tisíc.“ Někdy vás prodej starého předmětu, o němž se domníváte, že nemá žádnou hodnotu, může skutečně překvapit. Stejně jako jsme už psali na SvětěKreativity o ženě, která neskutečně vydělala na obrázku. Koupila ho za 100 korun, nyní jde do aukce za téměř 6 milionu korun.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*