Zlatá pravidla pro výběr a pěstování orchidejí v domácím prostředí. Rostliny pokvetou po celý rok

Fotografie: Depositphotos

Ať už máte doma kteroukoliv odrůdu nebo barevnou verzi orchideje, potřebují všechny stejnou dávku péče, zejména pak ideální množství vody, hnojiva, světla a tepla.

Na světě existuje přibližně 30 tisíc různých druhů orchidejí, které se daří pěstitelům dále šlechtit v nejrůznější mutace. Pro všechny je však typické, že svými kořeny čerpají živiny ze stromů nebo jejich kůry. Navíc mají obdobné nároky na vlhkost a teplo, od jejichž zajištění jsou tu domácí pěstitelé. Musíte tedy zařídit, aby se vaše rostlina měla dobře a ona poté krásně vykvete.

Fotografie: Unsplash

Ideální teplota se liší podle druhu

V základu můžeme orchideje rozdělit na teplomilné, středně teplomilné a studenomilné.

Teplomilné – ideální denní teplota se pohybuje kolem 25 °C; noční okolo 19 °C
Středně teplomilné – během dne by měla mít rostlina alespoň 20 °C; po západu Slunce jí stačí 15 °C
Studenomilné – těmto orchidejím stačí přes den 16 °C; v noci potřebují alespoň 10 °C

Fotografie: Unsplash

Ujistěte se proto, že při koupi 2 a více různých rostlin si pořizujete alespoň ty, které mají stejné nároky na okolní teplotu. Pokud by dlouhodobě klesla teplota o 5 °C, než kolik potřebuje orchidej v noci, mohou vám začít uhnívat kořeny. Rostlina by tak neměla jak čerpat živiny a pomalu by umřela. Menší výkyvy trvající jen chvíli nejsou potíž, ale snažte se orchidejím zajistit po celou dobu ideální prostředí.

Nezalévat příliš často, ale ani málo

Jako každá jiná rostlina potřebuje i orchidej dostatek vody. Tato květina je však na vlhkost dosti citlivá, jelikož jí může uškodit i nepatrně větší množství, než jaké potřebuje. Voda by správně neměla v květináči stát po delší dobu tak, aby v ní kořeny plavaly. V tomto případě začnou uhnívat a rostlina umře. Kůra v nádobě by však měla být stále vlhká, aby z ní mohla orchidej čerpat živiny kdykoliv potřebuje.

Fotografie: Unsplash

Vlhkost vzduchu by se pak měla ideálně pohybovat mezi 60 a 80 procenty. Ta však může být pro obyvatele domu a bytu dosti nepříjemná, zejména pak během horkých letních dní. Namísto zvyšování vlhkosti vzduchu v místnosti můžete rostlinu pravidelně osvěžovat rozprašovačem. Poté byste jí měli dopřát čerstvý vzduch, ten však nesmí rychle proudit okolo, aby rostlinu nevysušil.

Zdroj: GardeningKnowHow

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]