Vlastníte auto? Zloději zaútočí na váš vůz, pokud tohle neuděláte. Nastane scéna jako z filmu, ale je to realita

Fotografie: Erando89 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Vypadá to na další běžný den, respektive si to alespoň říkáte, když ráno vstáváte. Vykonáte všechny své ranní potřeby, sednete si do auta a zkusíte nastartovat.

Jenže se nic nestane a motor jenom zaškytá. Podíváte se pozorněji a zjistíte, že v nádrži prakticky vůbec nic není. Jak je to možné, vždyť jste zrovna včera tankovali. Pak vám dojde, že v tom musí mít prsty někdo jiný. Stali jste se zkrátka obětí lupičů pohonných hmot. Prázdná palivová nádrž po vaší krátké nepřítomnosti? Nejste první obětí takové anomálie, jelikož vzhledem k rostoucím cenám je tento fenomén již delší dobu opět na vzestupu. Jak ale tito vetřelci útočí a co proti tomu dělat?

Jak se lupiči dostanou do vaší nádrže

Abnormální pokles paliva už se stal poněkolikáté, takže řidič logicky panikaří. Vzhledem k cenovým výkyvům pohonných hmot je to naprosto pochopitelné. Jestli je to i váš případ, musel se k vaší nádrži dostat někdo jiný a připravit vás o hezkých pár cenných litrů. Nepochybně na nádrži najdete několik dírek. Modus operandi zlodějů je v tomto případě jasný jako facka. Jakmile je totiž auto zaparkované daleko od vašeho domova, jednoduše víko nádrže v noci navrtají.

Tuto techniku používají i tehdy, když je hrdlo nádrže opatřeno zámkem a krytkou. Mnozí z nich dokonce dělají do víka i několik dírek najednou. Uvnitř začne cirkulovat vzduch a cenná tekutina tak teče ven rychleji. Celá operace jim nezabere příliš dlouhou dobu. Jak je vidět, lupiči se nezastaví před žádnými zábranami. Neváhají využít jakkoli brutální způsob, aby se do nádrže dostali a palivo si odnesli.

Existuje pro to nějaký termín?

Běžně se této operaci na autě říká „sifonování”. Kdykoli se stal benzin skutečně cennou komoditou, začalo k tomuto fenoménu docházet. Ještě donedávna se to už dlouho nestalo. Výsledkem je také varování policie více států, aby si řidiči dávali na svá vozidla mnohem větší pozor. Týká se to hlavně dálničních obslužních ploch, parkovišť u motorestů a dalších míst, kde je vozidlo na otevřené ploše. Ale není to jenom drobná epizoda?

benzín pistole nafta
Fotografie: Pixabay

Ne, každý rok je takto ukradeno na 6 milionů litrů paliva, obvykle pomocí hadičky. Zloději nešetří nikoho, ani firemní vozidla. Prevencí je omezit přístup k nádrži, ideálně zaparkovat nádrží ke zdi, abyste zabránili přístupu. Lze nainstalovat i různá další sítka a zátky. Krádeže rostou i během prodloužených víkendu a prázdnin. Dobrou zprávou je, že sifonování lze pokrýt pojištěním vozidla, náhradu však můžete žádat pouze v případě nalezení viníka.

Zdroj: Camerounactuel

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*