12 způsobů, jak efektivně využít kávovou sedlinu

Káva je společně s čajem nejoblíbenější nápoj, který si člověk vaří hned po probuzení. Dáváte-li přednost mleté kávě (nikoliv instantní) má to hned několik výhod. První je silnější chuť a aroma kávy, druhá je fakt, že je zdravější než instantní verze kávy a do třetice můžete kávovou sedlinu ještě využít. Po vypití kávy ji tedy nevyhazujte, ale dále uchovejte. Jak vám může kávová sedlina posloužit?

Celulitida

Celulitida je kosmetický i zdravotní problém, který trápí zejména ženy, a to i ty štíhlé. Jednou z účinných zbraní v boji proti celulitidě je kávová sedlina, kterou lze použít k masírování problémové oblasti. Stačí sedlinu smíchat s olejem (olivový, kokosový či slunečnicový) a použít jako hmotu k masírování.

Pro lesklé vlasy – tmavovlásky

Kávovou sedlinu zalijte ještě jednou vřelou vodou a nechte vyluhovat. Pak sceďte a tento vývar použijte k prozáření vlasů a jejich krásný vzhled. Sedlina stále obsahuje spoustu výživných látek a kofein, které společně podpoří růst vlasů a jejich vitalitu.

Tělový peeling

Kávovou sedlinu můžete při sprchování požít namísto peelingu. Vynechávat nemusíte ani obličej. Pouze na obličeji masírujte velmi jemně.

Kruhy pod očima

Kávová sedlina vám pomůže zbavit se tmavých kruhů pod očima a očních váčků. Smíchejte trochu kávové sedliny s olejem a natřete na problémovou část. Nechte 5 minut působit a opláchněte.

Pohltí zápachy

Mletá káva nádherně voní a často se používá k provonění domácností i k neutralizaci zápachů. Kávová sedlina už sice nevoní tak intenzivně, ale zápachy dokáže absorbovat stejně tak dobře. Můžete ji dát na mističku a umístit v lednici, vedle odpadkového koše a jinde po bytě.

Domácí čistič

Potřebujete vyčistit například gril nebo jiná místa, kde se uchytila hrubá špína? Použijte kávovou sedlinu namísto tekutého písku. Vyčistí plechy na pečení, hrnce i další věci. Použijte k čištění sedlinu a houbičku, pak už jen opláchněte.

Hnojivo pro rostliny

Káva není toxická, ale je aromatická, což může odradit mnohý hmyz včetně mravenců. Ale hlavně obsahuje draslík, dusík a fosfor, což uvítají rostlinky. Zamíchejte trochu sedliny přímo do půdy. Ať už na zahrádce anebo doma v květináči.

Prostředek na mytí rukou

Potřebujete pořádně vydrhnout ruce? Pak použijte kávovou sedlinu. Stačí si namočit ruce a mnout v nich kávou sedlinu, pak opláchnout. Ideální také jako první krok před použitím výživné či hydratační masky na ruce.

Proti blechám

Kávová sedlina může pomoci také v případě, že mají vaši domácí mazlíčci blechy. Stačí, když vetřete kávovou sedlinu do jejich srsti, jemně budete masírovat a necháte chvíli působit, pak opláchnete. Opláchnout můžete i „druhákem“. Tedy zalijete kávovou sedlinu znovu horkou vodou a necháte vyluhovat, pak přelijete odvarem srst mazlíčka. Na závěr ještě spláchněte čistou vodou.

Proti slimákům

Silná vůně kávy je jedním důvodů, proč ji tolik zbožňujeme. Jenže slimáci a hlemýždi mají na vůni kávy odlišný názor – ti ji naopak nesnáší. Posypte tedy záhony kávovou sedlinou a budete mít klid.

Odpudíte kočky

Vadí vám, že k vám na pozemek chodí cizí kočky? Pak posypte místa, kde kočky chodí nejčastěji kávovou sedlinou. Kočky vůni kávy moc nemusí a tohle by je mělo odradit.

Proti vosám

Ani vosy nemají rády vůni kávy. Jestliže vám vosy hatí odpolední sezení v altánku, přineste si sebou sušenou kávovou sedlinu, vložte ji do ohnivzdorné nádoby a zapalte. Vosy se vám obloukem vyhnou.

Obrázek: pixabay.com