4 jednoduché tipy, které vás naučí správnému vázání a péči o řezané květiny

Darování kytice, ale i její příjetí je vždy velkou radostí. Kytice bývá spojena se slavnostní událostí a vykouzlí úsměv na tváři mladé slečně i babičce. Rádi byste si vázali kytice sami doma, ale neznáte základy květinového vázání?

Uvažte si kytici

Vázání květin je především o vašem citu k samotné květině, výběru květin a aranžmá barev. Pokud v sobě nemáte cit například pro správné a vhodné kombinování barev, půjde vám vázání květin jen těžko. Můžete samozřejmě postupovat podle logiky a brát květiny jen bílé a k nim květiny jen růžové, ale vaše kytice budou nudné a stejnotvárné.

Základem je čistá váza

Pokud si nakoupíte květiny a budete je skladovat doma, dbejte na to, aby byly vázy, do kterých je vložíte, čisté. Bakterie by totiž květinám mohli zbytečně ublížit a zkrátit dobu jejich rozkvětu. Použijte na vyčištění váz antibakteriální prostředek, například tea tree smíchaný s vodou, aby zabil veškeré bakterie.

Vždy květiny ořezávejte

Květiny se musí pravidelně ořezávat, aby vydržely co nejdéle fit. Pokud je pravidelně neoříznete, nebudou pít vodu a budou postupně usychat.

Kratší květiny vydrží déle

Pravdou je, že květiny, které mají kratší stonek, vám vydrží déle než květiny, které jsou na dlouhém stonku. Potřebují více vody a samozřejmě déle trvá, než se voda ke květu dostane. Pokud tedy máte pár krásných květin, u kterých můžete stonek zkrátit, udělejte to, květina vám déle vydrží a o to přeci jde, kochat se co nejdéle z jejích krásných květů.

Správné aranžmá

Až začnete květiny skládat do kytice, držte se hlavního pravidla, že větší květiny by měly být spíše na okrajích kytice a menší uprostřed. Záleží však především na vašem citu. Střed kytice by měl být zajímavý, ale tvořen menšími květinami, na okraj můžete přidat květiny s většími květy.

Obrázky: goodhousekeeping.co.uk