Jaro už je zde a s ním i nejkrásnější brzy kvetoucí květiny, pro vaši zahradu

Jaro je úžasné už jen tím, že se na nás usmívá sluníčko a celá příroda se probouzí. Kvetou stromy, kytky a vše se halí do krásných barev. Pojďme se dnes společně podívat na krásné jarní květiny, které mohou zdobit i vaší zahradu a učinit tak z ní malý soukromý ráj.

Macešky

Macešky lze pěstovat v truhlíku i záhonech. Doslova hrají všemi barvami. Tyto krásné květinky vznikly v 19. století křížením několika druhů rodu Viola. Dnes již známe více jak sto odrůd s výškou od 10 do 30 centimetrů.

Trojčenka žlutá

Nebo také žlutá trillium je opravdová jarní rostlina. Má ráda stín a vlhkou, dobře odvodněnou půdu. Rod trillium zahrnuje přibližně 30 druhů. Roste velmi brzy na jaře s mramorovanými listy a žlutým středovým květem.

Čmeřice

K zajímavostem této rostliny patří schopnost se mezi sebou různě křížit. Proto mohou vznikat velmi odlišné odchylky a variace. Pěstují se zejména pro její zajímavé a atraktivní květy, které se mohou otevírat již od poloviny zimy.

Bloodroot

Tato kytka je uvítacím znamením jara. Všudypřítomné bílé květy vám mohou zpříjemnit dubnové procházky. Dařit se jí bude ve stínu a v lesní zahrádce.

Sněženka sasanka

Sněžence se přezdívá posel jara. Je nádherná, něžná, slavnostní. Často je také první kytička k MDŽ. Sněženky vykvétají, sotva roztaje sněhová pokrývka. Má ráda plné slunce nebo částečný stín, vlhkou a dobře odvodněnou půdu.

Šeřík

Neexistuje sladší jarní vůně, než šeřík. Vídat je můžete ve všech tvarech, barvách a velikostech – od trpasličích keřů, po vyšší stromy. Má rád plné slunce a dobře odvodněnou půdu.

Kosatce

Kosatce mají úžasné barvy a mohou se stát tou pravou jarní ozdobou vaší zahrady. Lidé si je v každém koutě světa spojují s bohy, proto se jim říká „kytka bohů“. Botanický název kosatců je Iris, což je ostatně i jméno bohyně (bohyně duhy).

Hroznový hyacint

I zde se potvrzuje, že nás matka příroda během jara hýčká těmi nejkrásnějšími jarními květinami. Však je také k tomu pádný důvod. Po zimě si zasloužíme závan svěžesti a zářivé barvy.

Další nádherné kytky

  • Narcisy

  • Krokusy

  • Tulipány

  • Puškinie

  • Zvonečky

  • Hortenzie

  • Pampelišky

  • Pryskyřníky

Obrázky: pixabay