Prádlo je denním chlebem každé hospodyňky. Sušička je dobrý pomocník, ale stále se bez ní dá obejít. Naučte se pár jednoduchých triků, jak sušit prádlo doma, a ani si na ni nevzpomenete.
Jak víme, při sušení prádla nebo vaření, se do okolí uvolňuje vodní pára a zvyšuje tak vlhkost vzduchu v bytě. To může mít za následek vznik plísní, které škodí našemu zdraví. V běžné domácnosti s dětmi vypereme týdně 8-10 praček. Pokud pak všechno prádlo musíme usušit uvnitř na sušáku, je dobré znát některé tipy, jak zkrátit dobu sušení. Ne všichni mohou mít doma sušičku a i přes její nesporné výhody, je to pořád další spotřebič, který musíme živit. Navíc přirozené sušení je pro prádlo mnohem šetrnější.
Začněte už při praní
Je dobré hned při praní, zvolit program, který má ždímání na vysoké otáčky, aby z prádla ještě neteklo, když ho vyndáváme. Samozřejmě záleží na druhu prádla. Velmi dobře vyždímané prádlo sice rychleji uschne, ale bude více zmačkané, takže mu budete muset věnovat víc práce při žehlení. Je to tedy trochu o kompromisu a zkoušení. Pokud stejně vše žehlíte, nemělo by to vadit.
Umístíme-li sušák v bytě na vhodné místo, můžeme podstatně zkrátit dobu sušení. Nejvhodnější je dát jej do blízkosti okna, pokud svítí sluníčko. V zimě je pod oknem i zapnutý radiátor a teplo z něj nám také hodně pomůže. Pokud to jde, tak okna otevřete, i lehké proudění vzduchu podporuje sušení. Prádlo na sušáku rozložte rovnoměrně, každý kousek vytřepte a úhledně pověste, bez pokrčení a skladů. Dobře pověšené oblečení rychleji schne a některé věci pak není potřeba ani žehlit.
Tipy na rychlé sušení
Nejhorší období pro sušení prádla nastává na jaře a na podzim. Venkovní vlhkost je zvýšená, topení nastavené na minimum a prádlo ne a ne uschnout. Pokud potřebujete rychle dosušit nějaký kousek, vezměte si na pomoc fén na vlasy. Pověste oblečení na ramínko a fénujte teplým vzduchem ze všech stran. Stejnou službu udělá i žehlička, zkuste vlhké prádlo vyžehlit přes ručník. Nejdříve z jedné strany, pak ručník otočte a přežehlete i druhou stranu. Kumulace tepla v ručníku vysuší prádlo rychleji, než kdybyste na něj šli přímo se žehličkou, navíc by se vlákna mohla i nevratně poškodit.
Dobrým kompromisem, mezi sušičkou a klasickým sušákem, jsou elektrické sušírny a sušáky. Vypadají tak jak je známe, ale mají přívod do elektřiny a po zapojení se tyčky, na kterých je pověšené prádlo, začnou zahřívat. Velkou výhodou je, že sušák můžete zapnout jen v kritických chvílích, kdy prádlo opravdu nechce doschnout, jinak jej po většinu roku zapínat nemusíte.
Zdroj: Apartmentguide, BHG
Napište komentář