Prevence je vždy lepší než oprava, ale i tak se může stát ucpaný dřez. Super otravné, ale naštěstí nemusíte hned běžet pro chemii. S mycím prostředkem a horkou vodou můžete dosáhnout hodně.
Co uděláte, když vám přestane téct voda v umyvadle a začne nepříjemně zapáchat? Můžete použít hotové prostředky na odblokování potrubí, ale ty nejsou příliš šetrné k životnímu prostředí. Odtok můžete naštěstí uvolnit i domácími metodami. Ucpaný dřez je závažným a nepříjemným problémem jak v kuchyni, tak v koupelně. Je třeba mít na paměti, že potrubí se neucpe během okamžiku, proto je dobré, všímat si signálů a včas zareagovat. Co dělat? To nám poradil majitel instalatérské firmy.
Už žádné chemikálie
V kuchyni se dlouhodobě hromadí zbytky potravin a v koupelně vlasy a usazeniny z kosmetických přípravků. Než voda přestane téct úplně, snadno poznáte, že se blíží kritický okamžik. Voda začne proudit pomaleji, při odtoku vody se objeví vzduchové bubliny, při vstupu vody do potrubí se ozve charakteristický bublavý zvuk.
Můžete sice vyzkoušet chemický čistič odtoků, ale někdy mohou tyto produkty způsobit větší potíže, než když se pokoušete vyčistit odtok sami. Odborníci doporučují vyhýbat se chemickým čističům odpadů, protože mohou poškodit potrubí a představovat bezpečnostní riziko. Tyto čističe používají chemikálie, jako jsou kyseliny a louhy. Tyto chemikálie se při kontaktu s ucpávkami zahřívají a tato chemická reakce může poškodit vaše potrubí. Pokud máte trubky z PVC nebo starší trubky, mohou snadno zkorodovat.
Majitel instalatérské společnosti prozradil, že při čištění dřezu je lepší nepoužívat žádné chemikálie. Chemické čističe kanalizací poškozují potrubí, říká. Doporučuje odstranit zdroj ucpání, ale bohužel to není vždy možné. Naštěstí můžete zablokování také zkusit odstranit mycím prostředkem a horkou vodou.
Použijte horkou vodu
V případě, že se kuchyňský odtok ucpe, doporučuje nejprve opláchnout dřez horkou vodou. Když mluvíme o horké vodě, neznamená to nejteplejší vodu, která teče z kohoutku. Nejlepší je převařit vodu. Voda po převaření v konvici obvykle dosahuje teploty kolem 90-95 stupňů, přičemž nejteplejší kohoutková voda většinou nepřesáhne 70 stupňů.
Saponát na nádobí
Do dřezu nalijte horkou vodu a poté ji smíchejte s prostředkem na mytí nádobí, aby se rozložil tuk. U mírných blokád by to mělo úplně stačit. Nefunguje vám to? Použijte píst a zkuste znovu horkou vodu a prostředek na mytí nádobí. Ve videu níže se můžete podívat na to , jak tento způsob odstraňování problému funguje v praxi.
Jak předcházet ucpání?
Za ucpaný dřez může nejčastěji tuk, který se usazuje v potrubí. Na něm zase ulpívají zbytky potravin nebo kosmetických přípravků, které se do něj dostanou při praní. Pokud tedy něco smažíte na pánvi, nevylévejte olej do dřezu – vylijte z něj vše, co se dá, pomocí papírových utěrek a teprve poté jej umyjte.
Zkuste si alespoň jednou za čtrnáct dní zapamatovat vylití šálku vroucí vody se třemi lžícemi soli do dřezu. Nechte ji působit přes noc a ráno ji opláchněte velkým množstvím vody. Tímto způsobem můžete snadno a rychle zabránit ucpání potrubí a ušetřit tak peníze za instalatéra.
Zdroj: Bungalow
Napište komentář