Nejsilnější domácí „krtek“, který vyřeší veškeré problémy ucpaného odtoku v koupelně i kuchyni

Fotografie: Depositphotos

Ucpaný odtok můžete vyřešit i pomocí přírodních surovin, které najdete doma. Je to levné a především ekologické. Než se do čištění pustíte s agresivní chemií, vyzkoušejte tyto tipy.

S ucpaným odtokem už nejspíš bojoval každý. Postupem času se potrubí zanáší odolnými zbytky, až přestane voda zcela odtékat. Vlasy, tuk, mastnota a zbytky jídel mohou vytvořit silnou ucpávku, přes kterou voda už neproteče. Některé domácí prostředky mají velkou čistící sílu a poradí si s většinou usazenin.

Čistič ze tří ingrediencí

Nejdříve uvařte v konvici horkou vodu a vlijte ji do odtoku. Smíchejte v misce 3 šálky jedlé sody a 1,5 šálku soli a nasypte je do odtoku. Možná bude potřeba použít trychtýř. V hrnci zahřejte jeden šálek octa a přilijte jej do potrubí. Ideální je bílý ocet kvasný 10%, ten má největší čistící sílu. Nechte reakci působit a potě celý odtok propláchněte velkým množstvím horké vody.

Ocet s jedlou sodou vytvářejí silně pěnivou reakci, která vám pomůže zbavit se většiny ucpávek. Pokud jste zaznamenali zlepšení, ale voda stále neodtéká dostatečně rychle, celý proces znovu opakujte, případně nechte jedlou sodu s octem v potrubí působit přes noc. Obzvláště u dřezů může být problémem usazená mastnota, na kterou je mnohem účinnější roztok s prostředkem na nádobí.

Fotografie: Freepik

Horká voda s prostředkem na nádobí

Ten si připravíte jednoduše. Do hrnce s vroucí vodou rozmíchejte dvě lžíce prostředku na nádobí. Vodu pak pomalu vlévejte do odtoku. Dávejte pozor, ať se neopaříte. Prostředek na mytí nádobí pomůže z potrubí odstranit velmi odolnou mastnotu, která funguje jako lepidlo pro další usazeniny. Oba postupy tedy mezi sebou můžete kombinovat.

Pokud voda stále neodtéká tak, jak byste si představovali, zkuste použít starý dobrý zvon. pusťte vodu velkým proudem, aby odtok nestíhal vodu pobrat a vytvořila se tak nízká hladina vody. Zvon pak přiložte na odtok. Pohybem nahou a dolů se vytváří v potrubí podtlak, který často posune ucpávku a ta bez problémů odteče.

Mechanické odstranění a prevence

Můžete vyzkoušet i mechanické odstranění vlasů a zbytků jídla, díky drátěnému ramínku. To rozstřihněte a na jednom konci drátu si vytvořte háček, tak aby prošel do odtoku. Háčkem se tak snažte z odtoku vysbírat co nejvíce usazenin. Odtok se pak mnohem snáze vyčistí a vy se vyhnete použití agresivní chemie. Ta je nejen škodlivá pro životní prostředí, ale i samotné potrubí.

Fotografie: Freepik

Nejlepší je však vzniku úporných usazenin předcházet. Používejte tedy ve všech odtocích ochranná sítka. Nelijte do odpadu tuky ze smažení. Slévejte je do plastové láhve, kterou pak odevzdejte do tříděného odpadu. Preventivně občas odtok prolejte jedlou sodou a octem. Usazeniny tak budou průběžně čištěny a nevznikne velká ucpávka, se kterou se bojuje už o poznání hůře.

Zdroj: Apartmenttherapy