Zbavte se nepříjemného zápachu v domácnosti pomocí jednoduchého fígle s jedlou sodou

Fotografie: Pixabay

Pokud vás trápí pach z vysavače, odpadkového koše, koberce či ze šatní skříně, existují jednoduchá řešení. Potřebovat budete jen jedlou sodu.

Pro odstranění přirozených zápachů ve vašem domě nebude potřeba utrácet drahé peníze za osvěžovače vzduchu a jiné chemické přípravky. Raději použijte přírodní, ekonomicky výhodnou a přístupnou látku, jako je třeba jedlá soda. Ta totiž dokáže vyčistit celý dům, a vy se tak zbavíte nepoddajných zápachů.

Fotografie: Freepik

Odstranění zápachu z vysavače

Časem se opotřebuje každá věc a vysavač není výjimkou. Potom to může vypadat tak, že sotva se zahřeje, začne ze sebe vydávat nepříjemný smrad. Pro jeho eliminaci na zem vysypejte 3 lžíce jedlé sody a následně je vysajte. Tím se vydezinfikuje hadice i vnitřek vysavače. Tento trik byste měli používat cca jednou měsíčně.

Fotografie: Freepik

Odstraňte zápach z podestýlky

Do její spodní části nasypejte trochu jedlé sody dle její velikosti. Ta rychle absorbuje pach moči, aniž by se šířil do okolního vzduchu.

Zbavte se pachů z popelníku

Není nic horšího, než odér studeného tabáku, který se šíří vzduchem a usazuje se na záclonách, kobercích a nábytku. Aby k tomu nedocházelo, nasypejte před jeho každým použitím na spodní část popelníku trochu jedlé sody. Ta zápach absorbuje, díky čemuž se nebude šířit.

Fotografie: Freepik

Zápach z odpadků už nebude váš problém

Před vložením pytlů na odpad do koše byste na dno nádoby měli vždy nasypat dvě lžíce sody. Ta zajistí absorpci pachů ze zbytků jídla a jiného smetí.

Koberce a pohovky jako nové

Na problémovou část těchto povrchů nasypejte jedlou sodu a rovnoměrně ji v tenké vrstvě rozetřete. Pro proniknutí do huňatých koberců použijte štětec. Nechejte ji působit alespoň půl dne a následně její zbytky odstraňte pomocí vysavače. Tuto metodu nikdy nepoužívejte na hedvábí. U vlny tento postup nejdříve otestujte na malém kousku, jelikož soda občas mění barvu látek.

Fotografie: Freepik

Bojujte se zatuchlými pachy ve skříni

Moc dobře znáte zatuchlý a vlhký smrad ze skříně? Jedlá soda tyto zápachy pomůže úspěšně eliminovat. Nasypejte několik lžic jedlé sody do nádoby, a tu potom vložte otevřenou do skříně. Na začátku každé sezóny byste měli nádobu vyměnit za novou.

Zbavte se přetrvávajících pachů na oblečení

Může to být nelibá vůně potu či tabáku. Zvláště tyto dvě často přetrvávají i po důkladném vyprání v pračce. Abyste na ně vyzráli, nasypejte do přihrádky na aviváž lžíci sody.

Fotografie: Freepik

Zápachu z bot se lehce zbavíte

Zvláště u potících se nohou můžou vaše boty dostat trvalý a nepříjemný odér. Jedlá soda vám v tomto případě pomůže nejen s odstraněním pachů, ale také zabrání vzniku různých plísní. Čtyři lžíce sody nasypejte dovnitř každé boty a nechejte působit alespoň po dobu 12 hodin.

Zdroj: Goodhousekeeping

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]